Në Gjermani, katër të mitur të dyshuar për planifikimin e një sulmi në emër të ISIS-it u arrestuan gjatë Pashkëve. Nga hetimet rezulton se grupi i të rinjve të radikalizuar ka qenë në kontakt me bashkëluftëtarët me banim në Zvicër, njofton gazeta zvicerane në gjuhën shqipe, Le Canton27.ch.

Gjatë festave të Pashkëve, katër të rinj xhihadistë të dyshuar për terrorizëm janë arrestuar në Gjermani. Të gjithë ishin të mitur të moshës 15 dhe 16 vjeç, duke përfshirë dy vajza. Ata tani janë në paraburgim. Këto arrestime mund të lidhen me tre ndalime të tjera parandaluese në Zvicër këtë të shtunë.

Ishte në një grup diskutimi që sulmet kundër stacioneve të policisë, kishave apo sinagogave dyshohet se ishin planifikuar në emër të Shtetit Islamik (IS), raportuan mediat gjermane të premten. “Frankfurter Allgemeine Zeitung” (“FAZ”) shpjegon se grupi ka dashur të takohet për të kryer sulmet, të cilat ishin planifikuar me thika dhe kokteje molotov, sipas prokurorit publik kompetent.

“Xhihadistët ishin në kontakt me banorët zviceranë”
Sipas “FAZ”, grupi ishte në kontakt edhe me njerëz me mendje të njëjtë në Zvicër. Kështu, një pjesëmarrës në bisedë ishte në kontakt me një person mashkull me banim në Zvicër, i cili me sa duket mund të kishte mobilizuar një person tjetër në Zvicër për sulmin.

Këtë e vërteton arrestimi i dy të rinjve nga kantoni Schaffhausen, një zviceran 15-vjeçar dhe një italian 16-vjeçar, tha të shtunën Prokuroria Publike. Ky i fundit është duke i hetuar për shkak të planeve të mundshme për sulme me eksploziv.

Autoritetet kantonale kanë qenë më parë në kontakt me Shërbimin Informativ dhe Zyrën e Prokurorit Publik të Konfederatës.

Siç ka bërë të ditur Zyra e Prokurorit Federal për Blick, një person është arrestuar edhe në kantonin Thurgau në lidhje me arrestimet në kantonin Schaffhausen. Ai është një 18-vjeçar zviceran. Ai ndodhet gjithashtu në paraburgim. Lidhjet me paraburgimet në Gjermani po shqyrtohen gjithashtu.

Objektivi i hetimit është zbardhja e qëllimeve konkrete të të pandehurve. Zyra e Prokurorit Publik përmend në veçanti dyshimet për pjesëmarrje ose mbështetje për organizatën terroriste Shteti Islamik, si dhe akte përgatitore me qëllim të vrasjes me dashje.

“Focus” raporton nga ana e tij se “xhihadistët zviceranë në të vërtetë donin të kryenin një sulm në vendin e tyre të origjinës”. Dy terroristët e dyshuar u arrestuan në Zvicër një ditë pas arrestimeve në Gjermani.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb