Oraguntangu Walter, i cili po shërben si një orakull, në parashikimin e ndeshjeve të EURO2024, së fundmi ka parashikuar edhe rezultatin e ndeshjes finale të grupit A, mes Gjermanisë dhe Zvicrës.

Walter, 35 vjeç, nuk është i panjohur për të parashikuar rezultatin e ndeshjeve të futbollit dhe është veteran i fushatave të mëparshme të Kupës së Botës dhe Euros, si dhe në garat e klubeve gjermane dhe evropiane.

Ai bashkohet me një listë krijesash – nga oktapodi te një elefant – që kanë parashikuar rezultatet e lojërave ndërkombëtare, zakonisht duke zgjedhur një tas me ushqim që mban flamurin e një ekipi mbi një tjetër.

Ndër më të famshmit ishte oktapodi Paul, i cili jetonte në një akuarium në qytetin gjerman të Oberhausen, dhe që fitoi famë në Kupën e Botës 2010 për aftësinë e tij të çuditshme për të parashikuar rezultatet e ndeshjeve të Gjermanisë.

Ai parashikoi saktë se si do të kalonte Gjermania në shtatë ndeshje.

Walter parashikoi se gjermanët do të mundnin Skocinë dhe Hungarinë në dy ndeshjet e para të Euro 2024, gjë që skuadra vazhdoi ta bënte. Porn ë ndeshjen e fundit në grup, Walter ka zgjedhur si fitues Zvicrën. Të presim dhe të shohim nëse në mbrëmje oraguntangu do të godasë në shenjë ose jo.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb