Aktivistët zviceranë të mbështetur nga partia më e madhe politike e vendit kanë paraqitur një peticion me nënshkrime të mjaftueshme për të zhvilluar një referendum që mund të ruajë neutralitetin e Bernës në kushtetutë dhe potencialisht të rivendosë lidhjet ekonomike të vendit me Moskën.

E ashtuquajtura “Iniciativa e Neutralitetit” e nënshkruar nga mbi 130,000 banorë u dorëzua zyrtarisht të enjten, sipas Swissinfo. Propozimi do të përcaktojë neutralitetin e Zvicrës si “të përhershëm” dhe do ta ndalojë në mënyrë eksplicite vendin të bashkohet me ” ndonjë aleancë ushtarake apo mbrojtëse”, përveç nëse sulmohet drejtpërdrejt.

Amendamenti kushtetues i propozuar do të parandalonte gjithashtu qeverinë nga vendosja ose bashkimi i çdo forme të “masave shtrënguese joushtarake” dhe sanksioneve, përveç nëse mandatohet nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së. Megjithatë, Berna do të rezervonte ende detyrime për të parandaluar anashkalimin e sanksioneve të vendosura nga shtetet e tjera.

Zvicra ka mbajtur një politikë neutraliteti që nga viti 1815 dhe nuk ka marrë anën në asnjërën nga dy luftërat botërore.

Megjithëse nuk është zyrtarisht anëtare e ndonjë blloku ndërkombëtar, si BE ose NATO, Zvicra megjithatë i është bashkuar pothuajse të gjitha sanksioneve perëndimore të vendosura ndaj Moskës, ka ngrirë pasuritë e saj në vlerë prej miliarda dollarësh dhe ka mbështetur në mënyrë aktive Kievin pas nisjes së Rusisë. ofensivë në Ukrainë në 2022.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb