Një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) bëri thirrje të enjten për një “armëpushim humanitar” në Ukrainë dhe shprehu solidaritetin me punonjësit shëndetësorë në vend.

Hans Kluge, drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën, bëri thirrjen në Ditën Botërore të Shëndetit.

Sipas OBSH-së për Evropë, konflikti Rusi-Ukrainë ka dëmtuar ndjeshëm aftësinë e Ukrainës për të ofruar kujdes shëndetësor për qytetarët e saj.

“OBSH është e angazhuar të jetë në Ukrainë në afat të shkurtër dhe afatgjatë…Shëndeti kërkon paqe, mirëqenia kërkon shpresë dhe shërimi kërkon kohë,” tha Kluge.

Ai tha se aktivitetet e OBSH-së bazoheshin rreth tre prioriteteve: mbajtja në funksion e shërbimeve shëndetësore të Ukrainës; për të bashkëpunuar me fqinjët e Ukrainës në rajonin evropian dhe më gjerë për të siguruar që nevojat shëndetësore të atyre që ikin nga konfliktet janë përmbushur; dhe për të ndihmuar autoritetet shëndetësore të Ukrainës në rindërtimin më të mirë të sistemit shëndetësor të vendit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb