Kreu i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Izraelit ka thënë se vendi pret edhe “shtatë muaj të tjerë luftime” në Gaza për të arritur objektivin e shkatërrimit të Hamasit.

Në një intervistë këtë të mërkurë, Tzachi Hanegbi tha se “U tha sinqerisht në ditët e para të paraqitjes së planeve në kabinet se lufta do të ishte e gjatë”.

“Është ndërtuar mbi baza skenike, me vitin 2024 të përcaktuar si vit luftimi. Tani jemi në muajin e pestë të 2024, që do të thotë se presim edhe shtatë muaj të tjerë luftime për të thelluar arritjet tona dhe për të arritur qëllimin tonë për të shkatërruar aftësitë ushtarake dhe qeveritare të Hamasit dhe Xhihadit Islamik.  Duhet të kesh durim dhe të dish të qëndrosh i fortë. Kjo qëndrueshmëri është ajo që e ka lejuar këtë komb të mbijetojë për 75 vjet, madje edhe për 3000 vjet më parë. Thjesht mos përdorni kronometër për veten tonë ose mos vendosni ultimatume,” ai tha.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: