Shumica e qytetit lindor të Severodonetsk tani kontrollohet nga rusët, njoftoi të mërkurën Serhiy Hayday, kreu i administratës ushtarake rajonale të Luhansk.

Më herët gjatë ditës, forcat ukrainase raportuan beteja të ashpra që po zhvilloheshin në disa lokacione në të gjithë qytetin lindor në rajonin Luhansk të Ukrainës.

“Rusët po shkatërrojnë gjithçka,” tha Hayday në një njoftim televiziv, “ata po qëllojnë tanke dhe artileri në ndërtesat e banimit.”

Në një intervistë me gazetën RBC-Ukraine të mërkurën, Hayday tha se në fillim të kësaj jave, forcat speciale ukrainase kishin arritur të merrnin nën kontroll pothuajse gjysmën e qytetit.

Por ai tha se kur trupat ruse panë përparimin ukrainas, “ata thjesht filluan ta rrafshojnë atë në tokë me sulme ajrore dhe artileri”.

Hayday shpjegoi se forcat ukrainase nuk kishin zgjidhje tjetër veçse të bënin një tërheqje të përkohshme taktike nga pjesët qendrore të qytetit për shkak të bombardimeve intensive ruse.

Zyrtari tha se pavarësisht tërheqjes, Ukraina ka ruajtur kontrollin e zonës industriale të Serverodonetsk, një zonë kyçe në periferi të qytetit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb