Fjalė tė urta
Faqe: [1]
  Printo  
Autor Tema: Fjalė tė urta  (Lexuar 11548 here)
roso111
Vizitor
« : 25/06/07, 22:10 »
0

p.sh Mos e shiko gunen por shikoj punen.
Identifikuar
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #1 : 26/06/07, 08:08 »
0

Proverbat janė fraza tė shkurtra qė shprehim me pak fjalė fķlozofģnė popullore (urtinė popullore). Pikėrisht pėr kėtė, ato thirren nga popuffi edhe fjalė tė urta.
Proverbat janė tė pėrhapur nė tė gjithė botėn dhe nuk ka dyshim se midis tyre hasen edhe ngjashmėri apo identitete. Megjithatė, ēdo popull ka proverbat e tij, tė ndėrtuara sipas psikologjisė dhe pėrvojes sė tij jetėsore, filozofike e historike. Nganjėhere ėshtė e lehtė tė caktohet pak a shumė njė moshė pėr njė proverb tė caktuar, por nė mė tė shumtėn ėshtė e vėshtirė aq mė tepėr qė nė rrymė tė kohės, proverbat edhe evoluojnė e mund tė marrin edhe trajta disi tė ndryshme. Kėshtu p.sh., pėr proverbat qė pėrmend Bardhi nė librin e tij (ta zemė, "Ku shkel turku, nuk mbin bar"), mund tė themi se sė paku ato datojnė qė nga viti 1635, ndonėse mund tė jenė edhe mė tė vjetėr. Njė proverb si "Harro mushkė Valarenė se Ali Pashanė na e prenė" duhet tė jetė sė paku i vitit 1822. Si rregur njė proverb qė haset nė Shqipėri, haset pak a shumė i njėjtė te arbėreshėt e Italisė etj. duhet tė jetė i vjetėr sė paku duke datuar nga shekulli i largimit tė arbėreshėve nga Shqipėria. Kėshtu, p.sh., ndodh me proverbin "Lisi bėn mėkan' e dega e klį" (De Rada 1866) qė haset edhe te Mitko e Dine "Lisat bėnjėn mėkata, degatė qajnė" (Dine, 1908) etj. Edhe prania e turqizmave mund tė jetė dėshmi e moshės: tė tillė proverba mund tė kenė lindur pas pushtimit otoman tė Shqipėrisė, por kjo nuk largon mundėsinė qė kėto proverba tė kenė lindur mė parė e mė pas tė kenė pėsuar kėtė transformim tė lehtė qė nuk prek brendinė, por vetėm anėn e jashtme. Tė tillė proverba mund tė jenė, p.sh., "Gjėn'e neqezit e gėzon xhymerti", "Kush tė det me ba sefa, gjen dehallin ndė shtėpi', "Gjėj'e turkut, haj' e ujkut etj. Interesant ėshtė nė kėtė vėshtrim, mbasi tregon pikėrisht fazėn e evoluimit tė tij, proverbi qė hasim te "Dorėshkrimi i Pragės" i Mitkos: "Goja verė, barku grunar" qė nė popull sot haset nė formėn "Goja behar, barku grunar". Nuk ėshtė ēudi qė korrigjimin prej puristi ta ketė bėrė Mitkoja, mbasi te Dineja proverbin e gjejmė nė formėn e dytė, pra me turqizma.
Proverbat hasen nė formėn e njė vargu apo tė dy deri tri vargjeve si edhe nė formėn e njė fraze nė prozė. Ėshtė mirė, ndėrkaq, qė tė mos ngatėrrohet proverbi me shprehjen popullore, mbasi proverbi, veē tė tjerave, ka njė kuptim tė plotė nė vetvete, kurse frazeologjia ėshtė njė shprehje qė e merr kuptimin kur lidhet me njė frazė tjetėr, bėhet pjesė e kėsaj fraze, mbasi nė vetvete nuk ėshtė e mbaruar si frazė. Kėshtu, p.sh., "pėr mustaqet e Ēelos ėshtė njė shprehje frazeologjike e jo njė proverb.
Proverbat shqiptarė janė tė pasur me mendime dhe shprehin pėrvojė tė gjatė. Ata janė pėrhapur nė tėrė Shqipėrinė, por duhet thėnė se Kruja e malėsia e saj shquhen pėr proverba me tė vėrtetė tė bukur dhe tė ndėrtuar me hollėsi artistike (p.sh., "Gjithkuj ia di trani e carani", "Rrena qet tym, e vėrteta flakė", "Nė rranxa gjinet fullanxa", "Pyka e re shtyn tė vjetrėn", "Byrekun qė s'e ha, pėr mue u djegtė", "Peshk' pa halė e shpi pa fjalė, s'ka" etj.).
Proverbat flasin pėr dukuri dhe situata tė ndryshme nė jetėn e njeriut. Nė to shpaloset qartė filozofia e popullit dhe ne gjejmė nė to vlerėsime pėr shumė dukuri e anė tė jetės. Nė kėtė vėshtrim ato janė mėsime tė vėrteta megjithatė do tė ishte punė e kotė tė orvateshe e tė gjeje njė konsekuencė tė plotė nė tė gjitha proverbat: shpeshherė pėr tė njėjtėn dukuri mund tė hasen vlerėsime tė ndryshme, madje edhe tė kundėrta. Kjo vjen nga fakti se proverbat janė krijuar nga njerėz e shtresa tė ndryshme dhe pėr kėtė nganjėherė ėshtė e vėshtirė tė shmangen ndryshimet. Sidoqoftė ka proverba qė flasin pėr jetėn, pėr dukuri shoqėrore pėr natyrėn e njeriut, pėr cilėsitė dhe tė metat e tij, pėr natyrėn, pėr familjen, pėr detyrat e secilit etj. Madje, shpesh, mbledhėsit e folklorit pėrpiqen t'i renditin ato duke i ndarė nė grupe sipas tematikės qė ato trajtojnė. Kėshtu veprojnė njė pjesė, mbasi njė pjesė tjetėr i rendit sipas rendit alfabetik (duke marrė pėr bazė fjalėn e parė) duke qėnė se mendojnė qė proverbat nuk mund tė kufizohen nga ana tematike, mbasi pėrdorimi i tyre nė praktikė nuk njeh tematikė dhe praktikisht pėrshtatet nė mėnyrė figurative pėr shumė situata e dukuri tė ndryshme. Sidoqoftė njė farė organizimi i tyre nevojitet kur ato mblidhen pėr tė bėrė mė tė volitshėm pėrdorimin e tyre. Kėshtu veprojnė mbledhėsit mė tė shquar tė proverbave tanė, siē kanė qenė Kolė Kamsi me "Goja e popullit" (1943), Sotir Kolea me "Njė tufė proverba" (1944) etj.
Pėrsa u pėrket formave tė proverbave mund tė pėrmendim disa prej tyre..

1) Njė varg i thjeshtė i ndarė nė dy hemistėkė tė rimuar:
Buk'e hi e ndė shtėpi. Gjen shesh, bėn pėrshesh. Ferra e nisi, ferra e grisi.
Po mund tė jenė edhe dy vargje:
Bukuria s'ėshtė pėr fis,/ po kush di e kullandris. Kurė nuk e ke zanat,/ mos u bėn hoxhė nė fshat.
Edhe tristikėt nuk janė tė rrallė:
Ia dha drurit, u tha,/ ia dha gurit, u ēa,/ ia dha njeriut - dhe e mbajti. Ku hanė e s'apin, ku flet e s'tė dėgjojnė,/ zot ynė mos tė shtiftė!
Nė te gjitha kėto raste, vargjet dhe sidomos rimat, janė mjete
mnemoteknike (qė shėrbejnė pėr kujtesėn, pėr t'i mbajtur mend). Sidoqoftė ėshtė me vend tė themi kėtu qė zakonisht me anė tė rimės (qoftė kjo edhe e brendshme) vihen nė dukje fjalėt mė tė rėndėsishme, ato qė bartin idenė e proverbit. Shembujt e mėsipėrm e tregojnė kėtė. Ja dhe njė shembull me njė rimė tė brendshme tė qartė: "Nėma e solli, gjėma e mori".

2) Vendin e rimės mund ta zėrė aliteracioni, ky jo vetėm nė proverba qė kanė formėn e vargut po edhe nė ato qė kanė formėn e njė fraze nė prozė.
Ēdo mizė nuk bėn mjaltė. Ngordhi macja, u ngjall miu. Ka tė keqen e kalorėsit, se i varen kėmbėt.
3) Shpesh hasen proverba nė formė antiteze, kontrasti: Bėri tė pjellė, dėshtoi. Vdis pa tė dua. Keq me burrė, keq pa burrė.

4)Formė tepėr e pėrdorur ėshtė ajo e pyetjes.
Ku di dhia ē'ėshtė tagjia? Ē'la dimri tė marrė morteja?
Ka raste kur pyetja ka edhe pėrgjigjen tė shprehur: Zure gjarprin? Shtypi kokėn. Polli kau? Tė rruat viēi.

5) Herė-herė proverbi ka formėn e njė morali fabule.
Nė mos gjeēa konop gjetiu, po vi Pashė e virrem te ti. Miun s'e nxinte vėra, hiqte dhe kungullin pas. Shumė herė dhe dhelpra q'ėshtė aqė dinake, zihet pėr katėr kėmbėsh. Shpinin ulkun ta pagėzonjėn e ay u thosh: "Ja dhentė tek na turbullojnė ujėt!".

6) Shpesh proverbi ka formėn e njė rregulle jete apo tė njė neni tė kanunit tė maleve:
Gusht e gunė. Prilli kėndon bilbili. Marsi ēan lėkurėt shkurti shkurton urėt. Gjaku ujė s'bėhet. Gjumi i tepėrt, rroba tė vjetra.
Shpeshherė proverbat kalojnė nga letėrsia e shkruar dhe bėhen popullore. Shumė vargje tė N.Frashėrit janė bėrė proverba (Punė, punė natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė). Njė proverb qė e gjejmė te Mitkoja "Duaj, tė tė duan" duket qartė se vjen nga Shėn Agostini "Si vis amari, ama" etj. nė tė tilla raste kemi maksima qė kthehen e bėhen proverba popullore..
Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #2 : 26/06/07, 08:08 »
0

Trimėria; Besa

Ajo qė ke frikė tė gjen. ELBASAN
Ai qė s'ka gojė, vdes pa ardh dita. ELBASAN
Ai qė s'tutet me fjalė, s'tutet as me pushkė. KOSOVĖ
Atė qė pėshtyn, mos e lėpij. GJIROKASTĖR
Atė qė tė qėllon me gur, mos e qėllo me bukė. VLORĖ
Ay qė hyn nė lumė edhe do laget. KORĒĖ
Burri flet pėrpara syve e jo pas shpine. ELBASAN
Burri njė herė ka lerė, nji herė do tė vdesė. KURVELESH
Burri o tė fal, o tė var. GJIROKASTĖR
Burri s'matet me pėllėmbė po me zemėr. SKRAPAR
Burri o tė mbyt, o tė fal; i ligu as tė mbyt, as tė fal. SHKODĖR
Ēakallit lėshoi ujkun. ELBASAN
Ēkul dhėmbin, tė tė shėndoshen kryet. JUG
Ē'pret nga ai qė trembet ngas hija e tij. KURVELESH
Dajaku ka dalė nga xheneti. KAVAJĖ
Delen e mplakė frika nga ujku e gėrshėra. DEVOLL
Derri do plumbin, nuk zihet me duar. LUSHNJĖ
Ditėgjati s'bėhet ditėshkurtėr me nėmė. LUNXHĖRI-GJIROKASTĖR
Drunė e shtrėmbėr e djeg zjarri. SHIPĖRI E MESME
Dhe kau i mirė po s'e ngacmove, s'tėrheq nė brazdė. ELBASAN
Dhelprės me dhelpėri, ujkut me trimėri. JUG
E nxehta del me tė nxehtė, e ftohta me tė ftohtė, helmi me helm. PĖRMET
Frika nuk e len lepurin me u majtė. SHKODĖR
Frika ruan vreshtin, bekēiu nuk ėshtė gjithnjė. VLORĖ
Frika nuk e lė lepurin tė vėrė dhjamė. KOLONJĖ
Fusha bėn baltė, mali bėn furtunė. MYZEQE
Gozhda nxjerr goxhdėn. VLORĖ
Gungaēit vetėm varri ia drejton samarin. SHKODĖR
Guri i rrumbullkėt nuk zė vend. JUG
Gjalpin e ruan kripa. GJIROKASTĖR
Gjersa tė mejtonet i mėnēuri, i marri mbaroi punėn. KORĒĖ
I madh ėshtė edhe plepi, por e fėlliqin sorrat. TIRANĖ
Ku do tė dijė hėna se lehin qentė. VLORĖ
Ku ngul hunė var hejbet. JUG
Ku rafsha mos u vrafsha. FERIZAJ
Kur i morėn armėt Lekė Dukagjinit, tha: "Ma mirė me thon qe Leka, se qe vorri i Lekės". KOSOVĖ
Kur ke zemėr ke edhe krahė. KRUJĖ
Kur ngordh gjarpri, ngordh dhe helmi i tij. JUG
Kush kėrkon gjen. PĖRMET
Kush ėshtė trim me mend, se trima budallenj ka sa tė duash. JUG
Kush ka dhėmbė tė fortė, breh dhe kockėn. DEVOLL
Kush ka frikė nga hija e tij, le tė mos tundet nga vendi. JUG
Pushka don pushkėn. TROPOJĖ
Pyet detin sa lumenj derdhen nė tė. KOLONJĖ
Qeni i pangopur tė ha. SKRAPAR
Qeni i tėrbum do vra, se tėrbon dynjanė. ELBASAN
Rrallė vritet burri qė ka shumė armiq. JUG
Si mjer peshkatari qė ka frikė nga lumi. JUG
S'ka qeder shqiponja, nga mushkonjat. BERAT
Shqerra qė s'thėrret mėmėn humbet. JUG
Trimėria e kthen plumbin mbrapsht. JUG
Trimi e ka me vete fatin. VLORĖ
Trimin vraje, po mos e shaj. KOLONJĖ
Uji rrjedh pikė-pikė e ha gurin. JUG
Zjarrit po nuk i fryve, nuk ndizet. ELBASAN
Amanetin e mban toka. SHKODĖR
Amanetin as deti nuk e mban, e qet nė lėndinė. DUKAGJIN
Besa asht ma e fortė se vdekja. KRUJĖ
Besa e burrit, pesha e gurit. VERI
Burri i mirė flet njė herė. KRUJĖ
Burri lidhet pėr gjuhe, kali pėr kapistre. ELBASAN
Detit i ka hije vala, burrit i ka hije fjala. VLORĖ
Deti njihet nė valė, burri njihet nė fjalė. SARANDĖ
Ku ėshtė besa aty ėshtė dhe shpresa. KORĒĖ
Mos ki frikė nga hasmi, po nga miku i rremė. SARANDĖ
Nga del fjala del dhe shpirti. JUG
Po nuk e pate tė ligun brenda, nuk tė vjen nga jashtė. VLORĖ
Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
Madam Butterfly
SuperGirl!...
Moderator
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 15053


Lost inside your love!

Respekt: +7

Profili
« Pergjigju #3 : 05/07/07, 10:10 »
0

1. Ai qe di me se shumti flet me se paku. ( populli)

2. Buka po u thye s' ngjitet me nje te beshtyre. (populli)

3.Burri eshte koka, kurse gruaja eshte qafa. (populli)

4. C' ke bere do te ta bejne. (populli)

5. Dardha bie nen dardhe. (populli)

6. Dardha e ka bishtin mbrapa. (populli)

7. Dielli duket qe ne sabah(mengjes). (populli)

8. Dhelpra kur nuk e harrin rrushin, thote eshte i pa bere. (populli)

9. Degjo shtate a tete dhe perseri bej si di vete. (populli)

10. E dhena e tjeterit eshte si e krojtura e dhembit.į(populli)

11. Edhe bari i njomeį digjet neper te thate. (populli)

12. Fashati qe duket, s do kallauz.į(populli)

13. Floke gjate mendje shkurter.į (populli)

14. Fjalet jane gra, veprat burra. (populli)

15. Gruaja fut shejtanin ne shishe. (populli)

16. Gjella me kripe dhe kripa me karar. (populli)

17. Gjuha, vete ku dhemb dhembi. (populli)

18. Gjuha kocka s' ka e kocka thyen. (populli)

19.Gjithe gishtat dhembin njesoj. (populli)į

20. I zoti e nxjerr gomarin nga balta. (populli)

21. I talluri, te tall. (populli)

22. Jeto sikur do vdesesh neser. dhe meso sikur do jetosh gjithmone. (populli)

23. Kali i botes te le ne udhe, (rruge). (populli)

24. Kalliri me buk e mban koken poshte, ai bosh... perpjete. (populli)

25. Kur s' ke koke, ke kembe. (populli)

26. Koka ben koka peson. (populli)

27. Kush te do te shan. (populli)

28. Kush mungon, bluan. (populli)

29. Kush lyp shume, e humb dhe ate qe ka. (populli)

30. Mat shtate here, e pri njehre. (populli)

31. Me mire nje veze sot, sesa nje pule mot.(populli)

32. Me thuaj c' shoke ke , te te them se cili je. (populli)

33. Me nje lule.., s' vjen beari. (populli)

34. Me nje nuse.., nuk behen njeqind dhendurre. (populli)

35. Mendje e shendoshe ne trup te shendoshe. (populli)

36. Mendja e madhe.. e keqja e te zotit. (populli)

37. Me mikun ha e pi, por tregeti mos bej. (populli)

38. Mollen e mire, e ha derri. (populli)

39. Mos u mundo teį nxjerresh dhjame nga pleshti. (populli)

40. Mos shiko gunen, po shiko punen. (populli)

41. Mos hiq petullat me duart e tjeterit. (populli)

42. Mos bej te vesh vetulla, dhe nxjerr syte. (populli)

43. Nga ferra del trendafili, ashtu si dhe nga trendafili del ferra. (populli)

44. Nuk ngopet ariu me miza. (populli)

45. Nuk I bihet fyellit gjithnje ne nje vrime. (populli)

46. Nje dru i shtrember, shtremberon gjith stiven. (populli)

47. Nje dore lan tjeteren, te dyja fytyren. (populli)

48. Nje mik i mire, duket ne kohe te veshtire. (populli)

49. Nje gur s mban mur. (populli)

50. Nje njeri qe ka shume fjale, edhe nje i shurdhet e mund. (populli)

51. Peshku ne det, tigani ne zjarr. (populli)

52. Peshku i madh e ha te voglin. (populli)

53. Perse thirret gomari ne dasem...?!!!. (populli)

54. Pi rakine, mos pi mente. (populli)

55. Pune shume, e fjale pak. (populli)

56. Punen e sotme mos e ler per neser. (populli)

57. Qeni qe leh shume, nuk te ha. (populli)

58. Qeifi ha dhe kumbulla te tharta.į(populli)

59. Rrushi shih rrushin, dhe piqu. (populli)

60. Rri shtrember e fol drejt. (populli)

61. S' behen petullat me uje. (populli)

62. S' bie rrufeja ne ... (lavaman). (populli)

63. Shtri kembet, aq sa ke jorganin. (populli)

64. S'mbahet shtepia me mjell hua. (populli)

65. S' mbahen dy kunguj ne nje sqetull. ( populli)

66. Te gjithe derrat nje fytyre kane. (populli)

67. Te bente c do mize mjalte... haja dhe une. (populli)

68. Ujku qimen e nderron por zakonin s' e harron.(populli)

Thenie te mencura.1. Ato c ka di nje njeri ne krahasim me ato c ka nuk di , jane kurregje.

2. Fjalet e keqedashesit jane si qymyri, qe edhe po s te dogjen , te nxijne.

3. Gabimet qe harrohen, perseriten.

4. Pema me e embel eshte ajo qe vjel me duart e tua.

5. Peri i ngaterruar nuk zgjidhet me ngut.

6. Per te qene i lumtur nuk duhet vetem te dish, por edhe te duash.

7. Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.

8. Njeriu qe te behet edhe me i zoti nuk duhet te harroje edhe ato qe ka mesuar.

9. Nje pune e bukur eshte me e dobishme se njemije fjale te bukura.

Nese rrezikon mund te humbasesh, nese nuk rrezikon ke humbur gjithesesi. Anthony D'Angelo

Ne qofte se jeta nuk te ofron nje loje qe ja vlen ta lush, atehre krijo vete nje te tille. Anthony D'Angelo   

Nese thua ate c ka deshiron duhet te degjosh dhe ate c ka nuk deshiron. Hegeni
Identifikuar

·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠· ...Cosa faresti al posto mio, se ogni pensiero fossi io??!!...·٠•●♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥●•٠·
       
http://www.youtube.com/watch?v=y5DzX6foKbQ

http://www.youtube.com/watch?v=SzEKYu4sF4Q&feature=related
Faustina 15.
Anetar/e
**
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 67


Respekt: 0

Profili
« Pergjigju #4 : 05/07/07, 11:11 »
0

Kur mungon i zoti shpise,sherbetori behet fis.
Identifikuar

Jeta eshte si deti,fundi nuk i shihet,dhe era s'shkon gjithmone nga duan anijet.
neril
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 4870


Proud to be me!!!!!

Respekt: +4

Profili
« Pergjigju #5 : 06/07/07, 23:11 »
0

Miqėsia; Bashkimi; Bujaria
Ari nė zjarr provohet, miku nė rrezik kuptohet. VLORĖ

Armiku s'pritet me fjalė, por me plumb. KRUJĖ

Armiku mė i rrezikshėm ėshtė, ai qė harrohet. JUG

As buka nuk haet vetėm. JUG

Atje ku luftojnė dy, fiton i treti. KORĒĖ

Kur merr dėrrasa tė plasur, ēahet e tėra. SKRAPAR

Kur je veti i dytė, tė ngoh dhe fryma e shokut. BERAT

Lulja e kėputur nuk lėshon mė. MYZEQE

Me mikun ha e pi, tė dhėnė e tė marrė mos ki. JUG

Mendja me mendjen, pjellin mėndje. JUG

Me njė ka nuk bėhen pendė. JUG

Me nji tra nuk mban shtėpia. JUG

Mėson nga armiku mė shumė se nga miku. JUG

Miku i mirė tė nderon shtėpinė, miku i vjetėr nuk hidhet poshtė. JUG

Miku ėshtė mik deri sa nuk pėrzihet nė hallet e shtėpisė. VERI

Miku harrohet po tė largohet. PĖRMET

Miku i mirė vjen nga porta. BERAT

Nuk bėhet stani me dhi tė egra. VLORĖ

Njeriu ka nevojė mė tepėr pėr dashuri, se pėr lavdi. JUG

Njeriu pa shokė, si muri pa tokė. JUG

Miku i mikut tim, ėshtė edhe miku im. VLORĖ

Njė krah s'mban kala. GJIROKASTĖR

Njė zog qė ndahet nga klloēka, e ha shqipja. SKRAPAR

Pa djalė e pa gocė rrova, pa shok nuk rrova. KRUJĖ

Pėr njė shamatė, lypen dy veta. SARANDĖ

Punėn nuk e bėn njė gisht, po e bėn grushti. TROPOJĖ

Qentė le tė lehin, karvanet tė shkojnė pėrpara. JUG

Ruajmė nga miku, se nga armiku ruhem vetė. VLORĖ

S'bėhet lėmi me njė kalli. JUG

S'bėhet stani me lepura. MYZEQE

S'mblidhen lepujt nė vath. JUG

S'mbushet thesi me njė kokėrr. LUKOVĖ

Syri ėshtė mė i mprehtė se kordha. JUG

Shejtani kur nuk ka punė rreh tė birin. JUG

Shokė bashkė, e bukė veē. JUG

Trimi i mirė me shokė shumė. JUG

Shoku sa duhet, aq qortohet. KOSOVĖ

Shtėpinė e mbajnė tė gjitha shtyllat. BERAT

Tek nusja hanė e pinė, te dhėndrri gja nuk dinė. VERI

Tė mė mbrosh atje ku s'jam, se ku jam mbrohem vetė. LIBRAZHD

Uji fle, hasmi s'fle. LIBRAZHD

Ankohet kalorėsi se po i varen kėmbėt. VERI

As nuk kam, as mė mbarohen. KAVAJĖ

Bjer, o zot, mikun; tė haj dhe i zoti i shtėpisė. LABĖRI

Bota tė jep aq sa t'i kesh dhėnė asaj. JUG

Bukė e kripė e zemėr. KAVAJĖ

Ēilet dera, rritet ndera. VERI

Dora lanė dorėn, tė dyja lajnė faqet. ELBASAN

Edhe pula jote nė kopshtin e botės tė duket e majmė. KOLONJĖ

Fshati digjet, kurva krihet. JUG

Fukara jam, po shpirtin nuk e kam fukara. VERI

I mirė pėr shokė, e i lig pėr vete. JUG

Bukėn tėnde ha, hall tė botės qa. LUNXHĖRI

Ēezma i lan tė gjithė, veten nuk e lan. DELVINĖ

I fundit ja do qaj, ja do qeshė. LABĖRI

I qan hallin kalorėsit. DURRĖS

I zoti i shtėpisė, rri nė fund tė urave tė zjarrit. POGRADEC

Jo gjithmonė "mirė se tė gjeta" po edhe "mirė se erdhe". ELBASAN

Kafeja ėshtė e zezė, po tė zbardh faqen. JUG

Nga fryn era kthen gėzofin. DIBĖR

Kam qeshur tė tjerė, mė mbiu nė derė. KORĒĖ

Keq mė vjen, po dėm s'mė bėhet. SKRAPAR

Ku s'tė thėrresin, mos shko; ku s'tė pyesin, mos kuvendo. ELBASAN

Kėpucari i ka kėpucėt e grisura. JUG

Kėrkon tė zėrė gjarpėrin me dorė tė botės. JUG

Kopraci s'tė jep tė zezėn e ullirit. JUG
Ku bien daullet tė ēojnė kėmbėt vetė. SKRAPAR

Ku rėnēa mos u vrafsha. VLORĖ

Kur tė kem me thasė, tė tė jap njė trastė. SHIJAK

Kur tė vjen nevojtari nė derė, po s'pate gjė, jep njė gotė ujė. SKRAPAR

Kush ha vetėm, vdes dhe vetėm. JUG

Kush shkon pa thirrė, kthen pa u pėrcjellė. SHKODĖR

Kush vete i paftuar, e gjen sofrėn pa shtruar. ARBĖRESHĖT

Kush vjen rrallė, ha bakllavanė, kush vjen shpesh ha pėrsheshė. KRUJĖ

Le gomari qė na ngordhi, po s'na lėnė as mizat rehat. KORĒĖ

Lype se s'ta jep, merre se nuk thotė gjė. KAVAJĖ

Mali me mal s'piqen, po njeriu do piqet. JUG

Me ēfarė syri do mė shofėsh, me atė do tė shof. ELBASAN

Merr belanė e botės e vė nė krye tė votrės. ELBASAN

Miku i afėrt nuk ka nder, se vjen pėrherė. MYZEQE

Miku i thirrur, duhet pėrcjellun. MIRDITĖ

Miku nuk vjen pėr thelė e lėng, po pėr fjalė e pėr kuvėnd. KRUJĖ

Mikut i lėshohet vendi dhe i dėgjohet kuvendi. KRUJĖ

Mirmėngjes, me interes. FIER

Mos qesh nė shok, se e gjen nė kokė. KOSTUR

Mos e lėndo ku i dhemb. JUG

Nė daltė djalė tė na rrojė, nė daltė ēupė, tė tė rrojė. JUG

Nė shtėpinė e tė varurit, nuk zihet litari me gojė. DELVINĖ

Nuk dua mish e kabuni, po dua, ner e sajdi. KAVAJĖ

O bark, o qerrata, kėtu gjete, kėtu ha. BERAT

Pa para njeriu ha dhe njė thes me kripė. VLORĖ

Peshku nė det, kripa nė tokė, po bashkohen nė tigan. KORĒĖ

Prifti mė pėrpara bekon mjekrėn e tij. KOLONJĖ

Pula bėri venė, gjelit i dhemb barku. KUĒ

Pushka e trimit dhe sofra e xhymertit, janė gjithmonė plot. SHKODĖR

Qenit hidhi njė kockė, tė pushojė. SKRAPAR

Rrugėn pėr te miku, mos e lėr tė zėrė bar. FIER

Sevapi as shitet, as blihet. JUG

Sqepari bishtin e shokut e gdhend, tė tijin jo. PĖRMET

Ta shef bojėn, sa ta ka nevojėn. SKRAPAR

Trimi nderon trimin, i menēmi tė menēmin, i ligu tė ligun. TROPOJĖ

Unė ha kumbulla, ty tė mpihen dhėmbėt. JUG

Ustaj nuk ka shtėpi. MYZEQE[/color]
[/i]
Identifikuar

...........xXx............
neril
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 4870


Proud to be me!!!!!

Respekt: +4

Profili
« Pergjigju #6 : 06/07/07, 23:11 »
0

e Vėrteta; e Menēura

Dinaku tė shkon ujė nėn rrogoz. JUG

Dita e mirė, qė menatė njihet. ARBĖRESHĖT

Dita me diell duket qė nė mėngjes. MYZEQE

Djathin, mirė qė e hėngri miu, po shėllirėn kush e piu. ELBASAN

Duhet ndarė kashta nga kokrrat. VLORĖ

Dy shaka bėjnė njė tė vėrtetė. JUG

E treta e vėrteta. DEVOLL

Fėmija dhe budallai belbėzojnė tė vėrtetėn. GUCI

Foli derės tė dėgjojė dritarja. VLORĖ

Foli plakės tė dėgjojė nusja. JUG

Fshati qė duket s'do kallauz. KORĒĖ

Gėnjeshtra ėshtė njė plagė, dhe nė u shėroftė tė le nishan. JUG

Gėnjeshtra nuk ka as dorė, as kėmbė, as bisht, as rrėnjė. BERAT

Gjarpėri ecėn dhe fshin gjurmėt me bisht. KORĒĖ

Gjuha e ka rrėnjėn nė zemėr. VERI

Po nuk e njohe hidhėrimin, nuk do tė kuptosh dhe gėzimin. VERI

Hileqari nuk tė shef nė sy, po shef nė tokė. DIBĖR

Ka, qė dhe gomarin mashkull e bėjnė me barrė. JUG

Kritika ėshtė ilaē i hidhur, po ilaē ama. VLORĖ

Kur dhelpra nuk arriti rrushtė, tha se janė tė thartė. JUG

Kur fjala del nga zemra, godet nė zemėr. BERAT

Malli i prishur nuk shitet pa gėnjyer. VLORĖ

Me pasė bishtin ta presin, me mos e pasė ta njesin. SHKODĖR

Mė mirė me tė hidhurat mė pėrpara e tė ėmbėlat pas. PATOS

Mos e ban penin tra. DIBĖR

Me sa ka peshk pa halė, aq ka dhe tė bukur pa fjalė. KRUJĖ

Nuk do as mend as kalem, shif e shkruaj. ELBASAN

Nuk i gjenden gjarpėrit kėmbėt. JUG

Nuk luan ferra kot. VLORĖ

Nuk mbulohet dielli me shoshė. JUG

Nuk qaj se s'dua burrėn, po bėj zakonė. VLORĖ

Po tė lavi, tė levi dhe bishtin t'a krevi, hap sytė se tė gėnjevi. KORĒĖ

Qeni tund bishtin pėr tė mbajtur miqėsinė. KORĒĖ

Rena a nana e tana tė kėqijave. KAVAJĖ

S'dalin dyzet ujqėr nga njė drizė. JUG

S'i bėn mjekra priftėrinjtė. JUG

Siē na dinė, qofshim, siē jemi, mos qofshim. KORĒĖ

S'mbushet thesi me gėnjeshtra. GJIROKASTĖR

Shakaja ėshtė gjysma e tė vėrtetės. JUG

Ti kemi sahanėt pa kapakė. JUG

Ustai, ustanė e njef nė zanat. GJIROKASTĖR

Atij i plasin sytė, e tjetri e pyet pėr vetullat. SARANDĖ

Barku i gjerė, truri i ngushtė. JUG

Budallai shkon tek e ngasin. ELBASAN

Burimi i mirė duket nė thatėsirė. KRUJĖ

Ē'i do qeni brekėt. KORĒĖ

Ē'ke moj zemėr qė rėnkon; koka bėn, koka pėson. PĖRMET

Ēobani i mirė e njeh bagėtinė me blegėrimė. JUG

Deshi tė vej vetullat, nxorri sytė. JUG

Deti ka ujė boll, po me u pi s'pihet. KOSOVĖ

Edhe kau ka gjuhė tė mėdha, por nuk flet dot. JUG

E mirė edhe fuqia, por ca mė mirė urtija. JUG

Hesapi nuk bėhet pa hanxhinė. KORĒĖ

Gjej vendin e bėj kuvendin. ELBASAN

Gjuha dredhon se mendja e mėson. GJIROKASTĖR

Hekuri rrihet sa ėshtė i nxehtė. BERAT

Humbi sėpatėn, i rruat bishti. JUG

Kali i mirė shton torbėn e tij. JUG

Kalit tė mirė shtoi tagjinė. SHKODĖR

Koha vjen pėr atė qė di ta presė. VLORĖ

Ku qe, asgjėkundi, ēfarė bėre, asgjė. JUG

Kur del dielli, tė gjithė e dinė nga bie lindja. JUG

Kur gabon i menēuri ēuditet budallai. MYZEQE

Lepuri nė mal, kusia nė zjarr. JUG

Mate punėn jo me atė qė mbjell, po me atė qė korr. GJIROKASTĖR

Ma mirė tė kesh mend se pare. KOSOVĖ

Mendja ėshtė nė majė tė gjuhės. SHKODĖR

Mendja e lehtė rėndon tė zonė. KRUJĖ

Me njė gur, ti vrave dy zogj. KUĒ-VLORĖ

Mė bli nji kalė e nji shalė o baba, se kam gjet njė patkua. TIRANĖ

Mos bėj petulla me ujė. DIBĖR

Mos e humb si Xhaferri simiten. ELBASAN

Mos fol si e ėma e zeqos nė majė tė thanės. KORĒĖ

Mos hidh tė thatėn mbi tė njomė. VLORĖ

Mos prish sixhaden tė arnosh xhyben. LUNXHĖRI

Mos shit qen tė blesh kėlyshė. KORĒĖ

Mos kėrko gjilpėrėn nė kasollen e kashtės. POGRADEC

Mos u mbyt me njė pikė ujė. PĖRMET

Ndoqe fillin gjete lėmshin. JUG

Nė luftė duhen shtatė hile njė trimėri. SKRAPAR

Nga dy tė vėshtira, mė e lehta, mė e mira. JUG

Nuk sheh syri po sheh mendja. JUG

Nuk tė ngroh zjarri i kashtės. SKRAPAR

Nuk tė thonė: "Qysh ke qenė, po qysh je". VLORĖ

O djalė nė vend tė huaj, si tė bjerė daullja luaj. KURVELESH

Oxhaku le tė jetė i shtrembėr, tymi tė shkojė pėrpjetė. JUG

Peshku nė det, kusija nė zjarr. JUG

Pėr gjithė vend ka pleq me mend. VLORĖ

Po tė mos kishte budallenj, me kė do qeshnim. DARDHĖ

Po pate dhen gjen edhe bari. LIBRAZHD

Prishja e shtėpisė vjen nga mend. ELBASAN

Kam inat po nuk kam takat. BERAT

Sa tė mbledhėsh ti rrusht, tjetri ka ngrėnė njė kosh. KORĒĖ

S'mbartet ujė me shportė. SHKODĖR

Si ėshtė vendi bėhet kuvendi. VERI

S'jepet njė pelė pėr njė thelė. JUG

S'ka varfėri i menēuri. JUG

Shtatin pyll e mendjen fyll. SHIJAK

Shumė lule dalin nė prill, por pakė rrojnė. JUG

Tė bėnin mizat mjaltė, do t'i kishim qypat plot. KORĒĖ

Thesi i zbrazėt s'qėndron nė kėmbė. KRUJĖ

U habit pas lėngut, harroi thelat. JUG

Vajtėm pėr lesh e dualėm tė qethur. KORĒĖ

Vetėm budallai ėshtė i kėnaqur gjithmonė nga vetja. JUG

Vėthėt i nxorra po vėrėt i kam. JUG

Ai qė lakmon mė shumė, ėshtė gjithmonė i varfėr. JUG

Ē'bėhet rrallė, bėhet pėr mall. JUG[/color]
Identifikuar

...........xXx............
neril
Dore e Vjeter
*****
Jo Ne Linje Jo Ne Linje

Gjinia: Femer
Postime: 4870


Proud to be me!!!!!

Respekt: +4

Profili
« Pergjigju #7 : 07/07/07, 00:12 »
0

Atdheu; Vendlindja; Liria

Ara ime varri im LABERI

Ardhin galat dhe prishėn folenė e bilbilit KORCE

Atdheu e nana nuk harrohen TROPOJE

Atdheu mbi tė gjitha VLORE

Ay qė lė arėn e vet, nget arėn e huaj KORCE

Balta mė e ėmbėl se mjalta GJIR

Bijė vendi pikė argjendi BERAT

Bukė e hi nė shtėpi PERMET

Ēdo hi nė vatrėn e tij JUG

Ēdo vlerė t'i vėrė vetes njė komb, atė i venė dhe tė huajt JUG

Ēdo zog kėrkon folenė e tij JUG

Dardha bie nėn dardhė VLORĖ

Derė e botės s'ėshtė strehė e kokės JUG

Duaje atdhenė si shqipja folenė JUG

Duaj at e duaj nėnė, por mė shumė duaj atdhenė KOR

Dy duar pėr njė kokė, koka pėr atdhenė KOR

Dheu zhuritet por bari mbin pėrsėri JUG

Qeni leh tek stani i tij GJIROKASTER

Fjala nė vend tė huej, bahet gur VERI

Guri i rėndė nė vend tė vet PĖRMET

Gjeli nė pleh tė tij kėndon mė mirė KORĒĖ

Gjeli mbret mbi pleh tė vet JUG

Gjuha dhe njerėzit janė tapia e vendtit JUG

Gjuha bashkon kombin JUG

Gjuha ruhet atje ku shkruhet KORĒĖ

I ikuri dhe i vdekuri s'kanė hatėr JUG

Kur tė jesh nė dhe tė huaj, dita tė bėhet njė muaj KOSOVĖ

Kush ka vdekė pėr atdhe, nuk ka vdekė por ka le SHKODĖR

Mace e botės vjen nė shtėpi, pėr tė pėrmbysur tenxheret KORĒĖ

Mbrohe atdhenė si shqiponja folenė SHKODĖR

Njė nėnė nuk na ka bėrė, po njė vend kemi tė tėrė BERAT

Nji zogu qė i prishet foleja hidhet degė mė degė MAT

O shtėpi, o bukė e hi, nuk gjendet varri si ti ĒAMĖRI

Qeni te shpia e vet gjithmonė asht trim VERI

Shqiponja fluturon nė qiell, po folenė e bėn nė tokė LABĖRI

Arnaut, he arnaut, nė vend tė bukės po blen barut KOSOVĖ

Besė e shqiptarit si purteka e arit JUG

Dy milion kur hanė bukė, dyqind milion kur bėjmė pushkė JUG

Gjakut tė derdhur tė shqiptarit i bie dielli e nuk e than, i bie shiu dhe nuk e lan VERI

Supet e maleve dhe supet e shqiptarit nuk janė kėrrusur kurrė JUG

Shqipėria ėshtė e vogėl, po shqiptarėt janė shpirtmėdhenj JUG

Shqiptari kryet e pren dhe besėn s'e then KOSOVĖ

Shqiptari kur jep fjalėn, ther djalėn VLORĖ

Shqiptari me armė e shokė, s'i lutet kurkujt mbi tokė KOSOVĖ

Shqiptari pėr mik asht tret e asht fik KOSOVĖ

Shqiptari s'ha pulė tė ngordhur JUG

Shqiptari s'lė hak pa marrė e borxh pa larė VLORĖ

Shqiptari shqiptarit nuk ka k'i mburret pėr trimėri SKRAPAR

Shqiptarit e ne nga varri me i shku, me e pasė frikė TIRANĖ

Shqiptari vetin e jep e shokun s'e jep KOSOVĖ

Shqiptari vritet por pushkėn nuk e hedh JUG

Shqiptari s'e han trupin me bukė VLORĖ

Toskė e gegė, pemė nga njė degė GJIROKASTĖR

Kush rren shtetin, rren vetin TROPOJĖ
[/b]
Identifikuar

...........xXx............
Faqe: [1]
  Printo  
 
Shko te: