Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

“Libri shqip dhe veprimtaria protestante: 200 vjet rrugëtim kulturor”, ishte libri që u botua në konferencën shkencore e organizuar të premten në ambientet e Bibliotekës Kombëtare . Kjo konferencë erdhi në bashkëpunim me Institutin e Studimeve Shqiptare Protestante (ISSHP),ku morën pjesë akademikë, gjuhëtarë, studiues, historianë, nga vendi dhe Kosova....

Vdekja nuk më tremb, tregon Gerard Depardieu në një libër me rrëfime personale, shpesh me nota të errëta dhe të hidhura, që pritet të publikohet sot, ku aktori francez, 68 vjeç, zbulon po aq shumë zemëratën e tij sa edhe luhatjet emocionale. «Përbindëshi» është titulli i librit me kopertinë...

PARIS– Vdekja nuk më tremb, tregon Gerard Depardieu në një libër me rrëfime personale, shpesh me nota të errëta dhe të hidhura, që pritet të publikohet sot, ku aktori francez, 68 vjeç, zbulon po aq shumë zemëratën e tij sa edhe luhatjet emocionale. “Përbindëshi” është titulli i librit me...

Eshte ndarë nga jeta në moshën 89 vjeçare pianisti dhe këngëtari amerikan Fats Domino, theksoi zyra e mjekësisë ligjore. Këngëtari ka ndërruar jetë në qytetin e lindjes në Luisianë, në jug të vendit dhe lajmi ishte njoftuar më herët nga vajza e tij në një stacion televiziv lokal. Antoine...

Këngëtarja shqiptare Hersi Matmuja ka zgjedhur te këndojë këngën “Baresha” nga Nexhmije Pagarusha në një prej paraqitjeve të saj në një koncert në Itali. Matmuja ka përfaqësuar Shqipërinë në Eurovizion në vitin 2014 me këngën “One Nights Anger”. Këngëtarja shqiptare zgjodhi të sjellë në versionin e saj këngën e...

National Geographic, ka publikuar një artikull mbi kërkimet nënujore shqiptare. Artikulli në fjalë është një vlerësim shumë i lartë për profesionalizmin e ekipit shqiptaro-amerikan në zbulimet e rëndësishme historike të fund detit tonë . Punimet kërkimore nënujore janë ndjekur nga gazetarja Eleni Becatoros dhe fotografi Geo Delveroudis. “Një hapësirë...

TIRANE- Ministrja e Kulturës së Republikës së Shqipërisë, Mirela Kumbaro mori pjesë në ceremoninë e hapjes së Muzeut të Artit Bashkëkohor në Beograd, me ftesë të Ministrit të Kulturës dhe Informimit të Republikës së Serbisë, Vladan Vukosavljeviç. Në takim me homologun serb Vladan Vukosavljeviç dhe atë maqedonas, Robert Alogjozovski,...

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.