Biznesmeni i njohur rus, Alexander Konanykhin, ka vendosur një shpërblim prej 1.000.000 dollarësh për cilindo që e vret Presidentin rus, Vladimir Putin. Ai e ka bërë këtë thirrje me anë të një postimi në rrjete sociale.

“Unë premtoj t’i paguaj 1,000,000 dollarë oficerëve të cilët, duke respektuar detyrën e tyre kushtetuese, arrestojnë apo vrasin Putinin si kriminel lufte sipas ligjeve ruse dhe ndërkombëtare,” shkroi Konanykhin në LinkedIn.

Më tej ai shtoi:

“Putini nuk është presidenti rus pasi ai erdhi në pushtet si rezultat i një operacioni special të hedhjes në erë të ndërtesave të banimit në Rusi, më pas shkeli Kushtetutën duke eliminuar zgjedhjet e lira dhe duke vrarë kundërshtarët e tij. Si një rus etnik dhe një qytetar rus, e shoh si detyrën time morale të lehtësoj denazifikimin e Rusisë . Unë do të vazhdoj të ndihmoj Ukrainën në përpjekjet e saj heroike për t’i bërë ballë sulmit të Ordës (bandës grabitqare) së Putinit,” shtoi biznesmeni.
Postimi shoqërohej me një imazh me një foto të Putinit dhe fjalët “Kërkuar: I vdekur apo i gjallë.
Vladimir Putin për vrasje masive”.

Kush është Konanykhin?

Sipas një artikulli të vitit 1996 në The Ëashington Post , Konanykhin studioi në Institutin e Fizikës
dhe Teknike të Moskës përpara se të braktiste studimet dhe të hapte një kooperativë ndërtimi studentore. Më pas ai u degëzua në një sërë biznesesh të tjera, duke përfshirë bankat, aksionet dhe pasuritë e paluajtshme.

Në moshën 25-vjeçare, ai kishte një perandori prej mbi 100 firmash. Deri në vitin 1992, kompanitë e tij kishin vlerë rreth 300 milionë dollarë. Ai madje ishte pjesë e delegacionit të parë të presidentit të atëhershëm rus Boris Yeltsin në Uashington.
Në vitin 1996, ndërsa jetonte në SHBA, Konanykhin dhe gruaja e tij u arrestuan nga agjentët federalë të imigracionit me akuzën se kishin shkelur kushtet e vizave të tyre amerikane. Rasti në dukje u ndez pasi autoritetet ruse pretenduan se ai përvetësoi 8 milionë dollarë nga Banka Ruse e Exchange në Moskë.
Çështja vazhdoi për javë të tëra, me agjentë të FBI-së që dëshmuan se mafia ruse kishte lidhur një kontratë për jetën e Konanykhin, si dhe një ish-agjent i KGB-së, i cili dëshmoi se kishte dyshime serioze për akuzat e ngritura kundër oligarkut.

Gjatë gjyqit, Konanykhin dëshmoi se disa nga ndihmësit e tij të korporatës në Bankën Ruse të Shkëmbimit filluan ta bënin presion për para dhe e kërcënuan, duke e shtyrë atë të transferohej në Hungari, sipas Post . Ai pretendoi se më pas u kërcënua përsëri me dhunë, duke e shtyrë atë të arratisej në Republikën Çeke dhe më pas në Nju Jork.
Konanykhin u ankua për kërcënimet ndaj zyrtarëve rusë dhe madje edhe vetë Jelcinit. Në një moment të caktuar, autoritetet ndaluan hetimin e kërcënimeve dhe filluan ta hetojnë atë, duke pretenduar se ai kishte transferuar ilegalisht 8 milionë dollarë nga banka në llogaritë e tij personale jashtë shtetit. Autoritetet ruse pretenduan se versioni i tij i ngjarjeve ishte i rremë dhe synonte të shpifte ish-punonjësit e tij.

Më në fund u arrit një marrëveshje dhe ai u lirua nga paraburgimi dhe përfundimisht iu dha azil politik. Megjithatë, vetëm pak vite më vonë, Bordi i Apelit të Emigracionit hoqi azilin politik dhe urdhëroi që ai të dëbohej. Konanykhin dhe gruaja e tij u përpoqën të iknin në Kanada, por u arrestuan.
Dëbimi i çiftit u anulua pas një sërë seancash urgjente pasi gjykatësi i qarkut amerikan TS Ellis e gjeti vendimin të paligjshëm, duke thënë “Kam përshtypjen e fortë se është dëshira e fortë e njerëzve në degën ekzekutive që ta kthejnë këtë njeri në Rusi për se çfarë arsyeje nuk mund ta them. Ka erë të keqe,” sipas një raporti nga Moscoë Times . Atij iu dha sërish azil në vitin 2007.

Në vitin 2011, ai themeloi TransparentBusiness, i cili ndihmon kompanitë të menaxhojnë fuqinë e tyre të punës në distancë. Ai është gjithashtu pjesë e Unicorn Hunters, një shfaqje që lejon themeluesit e njëbrirëshit të paraqesin para miliona investitorëve në mbarë botën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb