Marilyn Monroe është një ikonë që nuk vdes kurrë, një yll i shndritshëm që ka lënë ende pyetje pa përgjigje. Por, askush nuk e di për 11 fakte tronditëse për “perëndeshën” e bukurisë së Hollyëood:

1-Marlyn Monroe kishte një koeficient inteligjence 168, më të lartë se Albert Ajnshtajn.

2-Emri i vërtetë i Marilyn Monroe ishte Norma Jeane Mortenson.

3-Marilyn Monroe ishte brune natyrale dhe i’u nënshtrua operacioneve plastike në mjekër dhe hundë në fillimet e karrierës së saj.

4-Marilyn Monroe i merrej goja.

5-Natën e saj të fundit e kaloi në shtëpinë e Frank Sinatra – në kazinonë Cal Neva në kompaninë e bosit Sam Giancana.

6-Ajo u pagua vetëm 50 dollarë për fotot nudo.

7-Asaj i pëlqenin Beethoven, Mozart dhe Louis Armstrong.

8-Për 12 vite njerëzit vendosnin lule në varrin e Marilyn Monroe.

9-Ajo donte dëshpërimisht të bëhej nënë.

10-Shumë njerëz kryen vetëvrasje kur zbuluan për vdekjen e saj.

11-Marilyn Monroe u varros me fustanin e saj të preferuar jeshil Puçi.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb