FRANCË- Emigrantët shqiptarë që synojnë Anglinë vijojnë të gjejnë mënyra të ndryshme për të hyrë në mënyrë ilegale në këtë shtet. Sipas ‘The Telegraph’ 16 shqiptarë janë zbuluar nga policia franceze brenda një kamioni që transportonte pemë Krishtlindjesh.


Sipas të njëjtave burime bëhet me dije se shqiptarët janë ndaluar gjatë kontrollit në portin Dieppe, teksa kamioni me pemë Krishtlindjesh priste të imbarkohej në një traget, që do ndalonte në portin anglez Newhaven.


‘The Telegraph’ shkruan më tej se policia ka arrestuar dy shoferët polakë të kamionit, ndërsa emigrantët janë dërguar në një qendër paraburgimi rajonal, me përjashtim të dy të miturve.


Dy shoferët polake e kamionit janë marrë në paraburgim dhe do të paraqitet në gjykatë të martën .
Emigrantët , me përjashtim të dy të miturve , u dërguan në një qendër paraburgimi rajonal, tha burimi.
Autoritetet në të dy anët e kanalit janë duke luftuar për të frenuar valën e emigrantëve të paligjshëm duke shpresuar për të kaluar nga Franca në Britani .

Autoritetet e të dy kufijve janë duke luftuar për të frenuar valën e emigrantëve të paligjshëm, të cilët shpresojnë të kalojnë nga Franca në Britani.

(ma.ar/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb