Ish-deputeti i PD-së, Tritan Shehu përkujtoi sot Ditën e Dëshmorëve të Atdheut, 5 Majin.

Në këtë ditë, thotë ai duhet të përulemi ndaj atyre që luftuan kundër fashizmit dhe të qendrojmë larg çdo debati.

STATUSI I PLOTE

Sot ne duhet te perulemi me respekt e mirenjohje si para atyre qe rane ne betejen e Mezhgoranit, ashtu dhe para atyre qe dhane jeten ne Luften e Gerhotit!
Jashte cdo debati sot eshte nje dite kur ne kujtojme e duhet te kujtojme duke vleresuar me veneracion te gjithe ata qe dhane jeten e tyre ne ate Lufte te Madhe, qe ndau Boten ne dy kampe, fashiste e anti fashiste.

Fatmiresisht, ne saje te perpjekjeve mbinjerrezore, gjakut te atyre qe rane ne u reshtuam me ata qe ju kundervune monstruozitetit fashist e nazist, me Kampin e Madh Antifashist, ne u rreshtuam keshtu edhe me vete popujt gjerman e italian, per te cilet ato rregjime u shndruan jo ne nje zgjedhje, por ne nje kalvar shtypje pa kufi.

Prandaj t’i kujtojme me respekt sot te gjithe ata, qe u ndane nga jeta ne ato beteja, pavaresisht perfytyrimit qe mund te kishin per te ardhmen, pavaresisht se ngjarjet rodhen perseri ne menyre tragjike per Shqiperine, duke e vendosur ate ne anen e “gabuar”, nen perandorine komuniste.

(m.a/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: