Të paktën gjashtë persona humbën jetën në rajonin jugor peruan të Apurimac, pasi lumi Chumbao doli nga shtrati si pasojë e reshjeve të dendura të shiut, thanë mediat lokale.

Viktimat dyshohet se po udhëtonin me një automjet kur i mori rrjedha e ujit.

Autoritetet lokale evakuuan njerëzit nga rrethi Kaspichaka pasi Qendra Kombëtare e Operacioneve të Emergjencave raportoi të premten se një vërshim i lumit Chumbao shkaktoi dëme në shtëpi në distriktin Talavera në Perunë jugore.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb