Gjashtë persona u vranë dhe 17 të tjerë u plagosën në një sulm me raketa ukrainase në Belgorod të Rusisë, tha Ministria e Shëndetësisë e Rusisë.

Sulmi kishte në shënjestër një qendër tregtare në Belgorod, duke rezultuar në viktima, duke përfshirë një fëmijë midis të vdekurve dhe katër fëmijë midis të plagosurve, tha ministria në një postim në Telegram.

Një qendër tregtare lokale, e cila përfshin një dyqan ushqimor dhe një farmaci, u dëmtua rëndë si rezultat i sulmit me raketa nga forcat e armatosura ukrainase, tha në një raport të mëparshëm agjencia ruse e lajmeve RIA Novosti.

Mbrojtja ajrore ruse rrëzoi 14 raketa RM-70 Vampire MLRS mbi rajonin e Belgorodit.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha se Rusia do ta ngrejë këtë çështje për shqyrtim nga organizatat ndërkombëtare përkatëse, përfshirë Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb