Instituti për Studimin e Luftës ka njoftuar se kundërofensiva e shumëpritur e ushtrisë ukrainase kundër forcave pushtuese ruse ka filluar, duke hapur një fazë në luftë që synon rivendosjen e sovranitetit territorial të Ukrainës dhe mbajtjen e mbështetjes perëndimore në luftë

Forcat ukrainase nuk kanë zbuluar detajet e misionit të tyre megjithatë grupi i ekspertëve tha se ai ka të ngjarë të përbëhet nga shumë ndërmarrje në vende të shumta me intensitet të ndryshëm dhe nuk do të shpaloset si një operacion i vetëm.

Fokusi kryesor i operacionit mbrojtës të Ukrainës mbetet i mbyllur për të parandaluar trupat ruse të sulmojnë.

Dje presidenti ukrainas Volodymyr Zelenksy njoftoi se ushtria e vendit kishte zmbrapsur një ofensivë nga ana e Rusisë në Bakhmut.

Qendra industriale ka qenë në ballë të përpjekjeve luftarake të Rusisë që nga vera e vitit 2022.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb