TIRANË- Aktorja e madhe nga Shkodra Tinka Kurti feston sot 85-vjetorin e lindjes. Këtë gjë e ka kujtuar Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati i cili po ashtu vjen nga Shkodra nëpërmjet një mesazhi të përcjellë në faqen e tij në “Facebook”.

Bushati e quan ‘zoja e randë’ e teatrit dhe kinemasë, ndërsa htekson se emri i saj është i lidhur me Shkodrën dhe artin në Shqipëri.

“E lindur si sot më 1932 Tinka Kurti në një moshë të re do të shndërrohej si “zoja e randë” e teatrit dhe kinemasë shqiptare. Me një talent të lindur dhe rebele ndaj normave shtrënguese të kohës, ajo ka lidhur përgjithmonë emrin e saj me teatrin në #Shkodër dhe artin në #Shqipëri. ? ?”, shkruan Bushati.

Bushati fb

(m.k/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb