Gjykata e Durhamit në Angli burgosi ​​një bandë fermerësh shqiptarë të kanabisit javën e kaluar dhe u tha atyre se ishte një paralajmërim për të tjerët që tundoheshin të vinin në rajon për të shitur drogën.

Gjykatësi Jonathan Carroll dënoi të katër anëtarët e bandës së drogës me bazë në Hartlepool kur ata u paraqitën në Gjykatën e Teesside pasi u gjet një sasi prej 200,000 £ kanabis.

Ai tha: Ekziston një çështje e mirëvendosur,në këtë fushë me bandat shqiptare të drogës që bëjnë pikërisht këtë. Vjen një moment kur dënimet duhet të kenë një element parandalues.

Zenel Tusha, 26 vjeç, Mirush Tusha, 23 vjeç,  Leo Metushi, 38 vjeç; dhe 23-vjeçari Petrit Tusha, të gjithë pa vendbanim fiks, u deklaruan fajtorë për posedim kanabis me qëllim furnizimin.

Metushi dhe Zenel Tusha u burgosën me nga 20 muaj, ndërsa Petrit dhe Mirush Tusha u burgosën nga 19 muaj.

Më poshtë The Northern Echo ka listuar rastet e shqiptarëve të arrestuar më herët gjatë këtij viti në këtë zonë për rritje dhe kultivim të kanabisit dhe vjedhje të energjisë elektrike

Visa Vercani L'scape
Visa Vercani L’scape

Një burrë i sjellë ilegalisht në këtë vend u vendos në një fermë kanabisi për t’u kujdesur për bimët për të ndihmuar në shlyerjen e borxhit ndaj trafikantëve të tij.

Visar Vercani u arrestua kur policia ekzekutoi një urdhër kontrolli në një adresë në Station Road West, Station Trimdon, më 24 qershor.

Gjykata e Durham Crown tha se policia gjeti 145 bimë të shëndetshme në faza të ndryshme të rritjes nga disa dhoma.

Llambat e nxehtësisë dhe ventilatorët u vendosën në çdo dhomë rritjeje, me njehsorin e energjisë elektrike të anashkaluar duke lejuar energji të lirë për funksionimin.

Philip Morley, procedues, tha se Vercani, i cili është me origjinë nga Shqipëria, i tha policisë se ai ishte sjellë në këtë vend ilegalisht pasi kërkesa e tij për azil dështoi.

Mirush Kula (002)
Mirush Kula (002)
Sami Lame (002)
Sami Lame (002)

Dy burra u kapën duke u kujdesur për një fermë të madhe kanabisi në familje më pak se dy vjet pasi u arrestuan për aktivitet të ngjashëm.

Mirush Kula dhe bashkëkombësi i tij shqiptar Sami Lame ishin të pranishëm kur policia bastisi një banesë në Trafalgar Street, Consett, më 24 mars.

Gjykata e Durham Crown tha se Lame u gjet i fshehur në papafingo, ku po dridhej kur policia e ndaloi.

Robin Turton, procedues, tha se oficerët gjetën 248 bimë kanabisi me një rendiment të mundshëm deri në 21 kilogramë dhe të aftë për të mbledhur nga 70,000 deri në 210,000 £ në vlerat e shitjes në rrugë.

Të dy burrat u arrestuan dhe u pranuan se prodhonin kanabis, në Lame ai tha se kishte qenë në adresë vetëm pasi kishte mbërritur në verilindje pesë ditë më parë.

Fjorelo Rama L'scape
Fjorelo Rama L’scape

Një fermer kanabisi i sjellë nga Londra për të mbikëqyrur një rritje të paligjshme në County Durham i dënuar me dy vjet burg.

Megjithatë, Fjorelo Rama ka të ngjarë të dëbohet në mes të dënimit pasi ndodhet në Britaninë e Madhe ilegalisht.

25-vjeçari shqiptar u arrestua pasi policia, e shoqëruar nga inxhinierë të kompanisë së energjisë elektrike, vizitoi një pronë në Ouston, pranë Chester-le-Street, të hënën, më 20 qershor.

Lewis Kerr, procedues, tha se dera duhej të hapej me forcë për t’u mundësuar oficerëve të kishin akses, por Rama u largua dhe u kap dhe u arrestua më vonë.

Ardit Bytyci L'scape
Ardit Bytyci L’scape

Dëshmia e asaj që dukej se ishte një fermë “e konsiderueshme” kanabisi u gjet nga policia në ambientet e banimit mbi një berber fshati.

Ndërsa oficerët mbërritën për të kontrolluar ambientet, në Ushaw Moor, më 2 mars të këtij viti, dy persona të pranishëm, shtetasit shqiptarë Ardit Bytyci dhe Anolit Domi, ishin në grahmat e çmontimit të pajisjeve në rritje.

Gjykata e Kurorës së Durhamit tha se prona iu dha Bytycit për të drejtuar një parukeri.

Por në katin e parë u duk se të katër dhomat ishin përdorur për rritjen e kanabisit, secila me matësin e energjisë elektrike të anashkaluar për të siguruar një furnizim falas me energji elektrike.

Rolomol Cipi L'scape
Rolomol Cipi L’scape

Rolomol Cipi u arrestua në një shtëpi në rrugën Alexandrina, në Seaham, nga ku u sekuestruan 48 bimë kanabis nga policia, më 3 korrik.

Ai mori një dënim me 13 muaj burg për rolin e tij si një kopshtar i thjeshtë që mbikëqyrte një rritje të paligjshme në Seaham.

Gjykata e Durham-it tha se njohësi i energjisë elektrike ishte anashkaluar duke i lejuar kultivuesit furnizim pa energji elektrike.

I pandehuri 25-vjeçar, duke folur përmes një përkthyesi shqip, së fundmi pranoi se prodhonte një drogë të klasit B dhe merrte energji elektrike.

Arbjol Cami L'scape
Arbjol Cami L’scape

Një kopshtar i vetmuar u zbulua se po kujdesej për rritjen e kanabisit në një rrugë me tarraca në një qytet të Qarkut Durham.

Policia e shoqëruar nga oficerët e zbatimit të një kompanie elektrike vizitoi ambientet në Davy Street, Ferryhill, të premten më 17 qershor, të armatosur me një urdhër kontrolli, për shkak të shqetësimeve të ngritura për prishjen e furnizimit me energji elektrike.

Gjykata e Durham Crown tha se i vetmi individ i pranishëm, i pandehuri Arbjol Cami, një shtetas shqiptar, u arrestua dhe një kontroll konfirmoi se furnizimi me energji elektrike ishte anashkaluar dhe ishte në një gjendje të rrezikshme.

Eridon Hasanpapaj L'scape
Eridon Hasanpapaj L’scape

Një emigrant i paligjshëm u soll në një shtëpi në verilindje për të vepruar si kopshtar në një operacion për rritjen e kanabisit.

Duke qenë se Eridon Hasanpapaj ishte në borxh ndaj atyre që e sollën në Mbretërinë e Bashkuar ilegalisht, ai ndjeu se nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të pranonte kur u dëbua nga Londra dhe u soll në ish-fshatin minerar të Qarkut Durham, Thornley.

Gjykata në Durham tha se ai ishte vendosur në një shtëpi në Asquith Street, e cila ishte pajisur me pajisje profesionale të rritjes me vlerë deri në 3,000 £.

Duke vendosur një dënim prej 12 muajsh burg, gjykatësi Singh tha se i pandehuri do të vuante gjysmën dhe më pas do të dëbohej.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: