Qeveria australiane ka vendosur të transferojë në Ukrainë 30 automjete të tjera të blinduara Bushmaster për shkak të agresionit të vazhdueshëm rus.

“Që nga mbërritja e tyre në Ukrainë, Bushmasters janë përdorur gjerësisht nga Forcat e Armatosura të Ukrainës,” tha ministri australian i mbrojtjes Richard Marles.

30 Bushmasters shtesë do të çojnë në 90 numrin e përgjithshëm të mjeteve të lëvizshme të blinduara të dërguara në Ukrainë.

Gjithashtu, pas Krishtlindjeve Katolike, Australia do të dërgojë një kontigjent prej 70 vetash të Forcave të Mbrojtjes Australiane (ADF) në Britani për të ndihmuar në trajnimin e ushtarëve ukrainas.

“Ushtarët tanë do të jenë pjesë e një programi të madh trajnimi në Mbretërinë e Bashkuar për të ndihmuar në përgatitjen e shokëve të tyre ukrainas për luftën e tyre kundër agresionit të pajustifikuar dhe të paligjshëm të Rusisë”, shtoi Marles.

Mbështetja totale financiare e Australisë për Ukrainën tani arrin në 655 milionë dollarë, përfshirë 475 milionë dollarë ndihmë ushtarake për vendin e shkatërruar nga lufta.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb