Australia do të ndalojë eksportin e deleve të gjalla përmes detit nga maji 2028 dhe do të ndihmojë ata që janë prekur nga vendimi për t’u përshtatur, tha Ministri i Bujqësisë Murray Watt.

“Siguria se kur do të përfundojë tregtia është kritike,” tha Watt në përgjigjen formale të qeverisë ndaj një raporti të pavarur që kishte porositur për të hequr gradualisht praktikën e diskutueshme.

“Afati kohor balancon hapat e tranzicionit të kërkuara me angazhimin tonë për të mbështetur rezultatet e përmirësuara të mirëqenies së deleve.”

Qeveria tha se do të sigurojë një paketë prej 107 milionë dollarësh Australianë (70.7 milionë dollarë) për të ndihmuar biznesin e ndikuar.

Tregtia mund të vazhdojë deri në datën e përfundimit pa ndonjë kufizim shtesë.

Ndalimi nuk do të zbatohet për industritë e tjera të eksportit të blegtorisë ose eksportet e deleve të gjalla nga ajri.

Industria tashmë ka filluar të largohet nga tregtia.

Australia eksportoi afërsisht 652,000 dele nga deti në 2022-2023, krahasuar me 5.92 milionë dele 20 vjet më parë, treguan të dhënat e qeverisë.

Megjithatë, Federata Kombëtare e Fermerëve tha se korniza kohore katërvjeçare do të ishte shkatërruese për fermerët dhe akuzoi qeverinë për kujdesin ndaj aktivistëve.

“Ne nuk do të pushojmë derisa kjo politikë e gabuar të përmbyset,” tha shefi ekzekutiv i NFF, Tony Mahar. “Njoftimi i sotëm thjesht dënon delet e huaja me praktikat që i ndaluam një dekadë më parë.”

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb