Australia njoftoi se do të ndalojë kopjet e barnave të përdorura për humbje peshe si Ozempic dhe Mounjaro, duke argumentuar se të ashtuquajturat versione të përbëra nuk janë testuar rigorozisht dhe janë potencialisht të pasigurta.

Kërkesa për Ozempic të Novo Nordisk dhe Mounjaro të Eli Lilly është rritur për shkak të ilaçeve të diabetit që përdoren për efektet e tyre të humbjes së peshës. Ato i përkasin një klase në rritje të barnave të quajtur agonistë të receptorit GLP-1 që reduktojnë dëshirën për ushqim dhe ngadalësojnë tretjen, duke i ndihmuar pacientët të ndihen të ngopur për më gjatë.

Por popullariteti i tyre ka çuar në mungesa, duke i kthyer pacientët në alternativa të ndërlikuara.

Barnat e përbëra janë ilaçe të bëra me porosi të bazuara në të njëjtët përbërës si versionet e markës. Ato shpesh janë më të lira, por nuk vlerësohen klinikisht nga rregullatorët për sigurinë, cilësinë ose efikasitetin.

Ministri i Shëndetësisë Mark Butler tha se kishte raporte në rritje të pacientëve që dëmtoheshin nga kopjet e GLP-1, duke përfshirë shtrimin në spital të një australiani për shkak të një ngjarjeje të rëndë negative.

“Për të mbajtur australianët të sigurt, rregulloret e reja do të heqin (agonistët e receptorit GLP-1), të tilla si ato që keqinterpretohen dhe shiten si kopje Ozempic ose Mounjaro, nga përjashtimet e kompleksit të farmacive,” tha Butler në një deklaratë.

Ndryshimi do të jetë efektiv nga 1 tetori, duke u dhënë pacientëve kohë për të marrë një ilaç të rregulluar, tha ai.

Të paktën 20,000 australianë po marrin versione të përbëra në farmaci të Ozempic dhe Mounjaro, ku shumica i përdorin ato për të humbur peshë, tha Butler.

Në shkurt, Komisioneri i Administratës së Ushqimit dhe Barnave të SHBA, Dr. Robert Califf tha se ishte i shqetësuar për përhapjen në internet të versioneve të përbëra të barnave që përdoren për të humbur peshë.

Disa analistë parashikojnë se tregu i ilaçeve për humbjen e peshës me diabetin, i udhëhequr aktualisht nga Novo Nordisk dhe Eli Lilly, mund të arrijë në 100 miliardë dollarë në vit deri në fund të dekadës.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb