E famshmja Interstate 1 e Kalifornisë mbeti e mbyllur të hënën pasi një pjesë e rrugës u shemb, duke bllokuar rreth 2,000 udhëtarë gjatë fundjavës së Pashkëve.

Një pjesë e autostradës, e cila e ka rrugën e saj me pamje nga Oqeani Paqësor, u shemb të shtunën gjatë një stuhie të madhe.

Për shkak të katastrofës në shtetin Monterey, raporton Guardian, rreth 1600 shoferë mbetën të bllokuar gjatë natës derisa ekuipazhet e emergjencës mund t’i drejtonin ata gjatë mëngjesit të ardhshëm. Shumë flinin në makinat e tyre, ndërsa të tjerët shkuan në hotelet e zonës.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Autostrada 1 ka qenë e mbyllur në të kaluarën për shkak të dëmeve të shkaktuara nga moti i keq. Një pjesë prej rreth 19 kilometrash është mbyllur që nga janari 2023 për shkak të rrëshqitjeve të shkëmbinjve, raportoi SF Gate.

Autoritetet kishin premtuar se do të hapnin autostradën deri në pranverën e vitit 2024, megjithëse kjo tani mund të vonohet ndjeshëm.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb