Katër avionë luftarakë rusë shkelën hapësirën ajrore suedeze të mërkurën, sipas një deklarate të Forcave të Armatosura Suedeze, raporton CNN. 

Dy Su-27 dhe dy Su-24 ruse shkelën hapësirën ajrore suedeze në lindje të ishullit Gotland, përtej detit. Forca Ajrore Suedeze kreu një operacion “jashtë gatishmërisë emergjente” duke përdorur avionët e saj luftarakë Jas 39 Gripen.

“Ne ishim në terren për të siguruar integritetin territorial dhe kufijtë e Suedisë,” tha shefi i Forcave Ajrore Carl-Johan Edström. “Ne kemi kontroll të plotë të situatës.”

Suedia ndaloi aviacionin rus në hapësirën e saj ajrore të hënën, më 28 shkurt.

“Në dritën e situatës aktuale, ne e marrim incidentin shumë seriozisht. Është një veprim joprofesional dhe i papërgjegjshëm nga ana e Rusisë,” tha Edström.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: