Mohammed Hadid, babai i Gigi dhe Bella Hadid, ndau një mesazh në rrjetet sociale për luftën midis Izraelit dhe Palestinës.

Edhe pse fotografia që ka postuar në llogarinë personale në Instagram tashmë është fshirë, disa persona kanë arritur ta shohin dhe ta komentojnë. Në të, Mohammed Hadid e krahasoi qeverinë izraelite me nazistët.

Në mbishkrimin e postimit të tij, agjenti palestinez i pasurive të patundshme shprehu pikëpamjen e tij se të dyja palët i kishin etiketuar viktimat si terroriste, pavarësisht nga veprimet e tyre aktuale, ndërsa vuri në dukje se disa njerëz me rrënjë palestineze dhe hebreje kishin ndryshuar emrat e tyre.

Ai më pas theksoi ato që ai tha se ishin “ngjashmëri” midis Izraelit dhe nazistëve, duke përfshirë dëbimin e miliona njerëzve nga shtëpitë e tyre dhe vendosjen e dënimeve kolektive.

  • foto galeri

Mohammed Hadid, i cili ka tre fëmijë përveç vajzave të tij të famshme, ka qenë i zëshëm për qëndrimin e tij ndaj konfliktit të vazhdueshëm në Gaza që kur filloi më 7 tetor.

Më 20 tetor, ai ndau në Instagram se pak ka ndryshuar pasi ai dhe prindërit e tij ishin gjithashtu refugjatë, duke rrëfyer përvojën e tij për t’u bërë refugjat në kufirin sirian kur ishte vetëm nëntë ditësh.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb