DURRES

Është zhvilluar në Durrës ceremonia e dorëzimit të 16 granteve të fazës së dytë të projektit të Bashkimit Europian për sektorin e turizmit kulturor dhe të aventurës në Ballkanin Perëndimor. Në cilësinë e sekretares së përgjithshme të RCC-së, Majlinda Bregu nënvizoi nevojën për zhvillimin ekonomik të rajonit, duke parë turizmin si një nga industritë më të rëndësishme që mbulon 1/5 e GDP.

Një nga përfituesit e granteve të BE, ishte Danko Cosic, nga Qëndra e Danubit në Beograd, që vjen me projektin për të zhvilluar një rrjet kulturor që lidh shtigjet që datojnë që nga koha e Perandorisë Romake


Përmirësimi i itinerareve turistike që të cojnë drejt pikave historike e arkeologjike por dhe projekte që lidhen me turizmin rural dhe ate aventuror janë mbështëtetur nga Bashkimi Europian me një buxhet që kap shifrën 800 mijë euro.


(BalkanWeb)


Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb