Një 45-vjeçar shqiptar, Besnik P. duhet të përgjigjet për tentativën për vrasjen e gruas së tij 33-vjeçare në Houthalen-Helchteren, Belgjikë, në gjykatën penale Hasselt më 13 janar. Ai e sulmoi me thikë më 14 gusht 2021 bashkëshorten e cila ishte diagnostikuar me 60 plagë me thikë ose plagë nga mjekësia ligjore. Fatmirësisht, ajo i mbijetoi atentatit.

Viktima është goditur me thikë në fytyrë, ajo gjithashtu ka pësuar lëndime në qafë, shpinë, krahë dhe këmbë. Zjarrfikësja është dashur të nxjerrë nga banesa gruan në gjendje kritike me kamion shkallë. Gruaja ishte në rrezik vdekjeprurës për një kohë, por gjithsesi ia doli.

Pas fakteve brutale, policia ka arrestuar të dyshuarin pranë shtëpisë së tij. Banorët e zonës kishin vënë re më parë se çifti po debatonte. Të premten më 13 janar do të flasë vetë shqiptari, i cili mbrohet nga avokati Jan Keulen.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb