Ben Affleck nuk do ta bënte “Air” pa pëlqimin e Michael Jordan, siç ka thënë ai në deklaratat e tij, por ky pëlqim erdhi me një kërkesë të rëndësishme. Kërkesa ishte që Viola Davis të luante në film.

Me regji të Affleck, në film luan Matt Damon në rolin e Sonny Vaccaro, punonjësi i Nike që e bindi Jordanin të nënshkruante marrëveshjen që lejoi krijimin e linjës së këpucëve Air Jordan. Affleck gjithashtu luan si bashkëthemeluesi i Nike, Phil Knight.

Duke prezantuar ‘Air’ në premierën botërore të South by Southwest, Affleck tha: Jam ulur dhe kam diskutuar me Michael Jordan, sepse thjesht nuk do ta bëja këtë film pa e pyetur atë, ‘Çfarë është e rëndësishme për ty?’ Dhe sinqerisht, kishte disa gjëra që kishin peshë”.

“Një prej tyre ishte se Howard White duhej të ishte në film,” tha Affleck, duke iu referuar zëvendëspresidentit të kompanisë Jordan.

“E mora skenarin dhe më pas pata mundësinë të flisja sërish me Michael Jordan. Eshtë një nga burrat më imponues dhe mbresëlënës që do të shihni ndonjëherë në jetën tuaj, ” tha Affleck. “Më tha se është baba. Dhe pastaj foli për nënën e tij. Ishte hera e parë që pashë atë vështrim të kryqëzuar me fytyrën e tij. Ishte një vështrim nderimi dhe frike, dashurie, mirënjohjeje dhe pafajësie. Ai tha: “Asgjë nga këto nuk do të kishte ndodhur pa nënën time.” I thashë: “Kush do të doje të luante nënën tënde?” Ai tha, ‘Epo, duhet të jetë Viola Davis’.

“Kjo është njësoj si të thuash, ‘a mund të luaj basketboll në fushën tuaj?’ “Po, nëse merr Michael Jordan.”

“Viola Davis është aktorja më e mirë që kam parë ndonjëherë”, vazhdoi Affleck. “Ky është një biznes i vështirë. Është e vështirë të dish nëse je i suksesshëm. Është e vështirë të dish nëse ke arritur ndonjë gjë. Por sinqerisht gjithmonë kam ndjerë se nëse do të drejtoja një film do të kisha Viola Davis me vete dhe atëherë do ta dija se do të kisha arritur diçka.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb