AREZZO, ITALI

Policia në Arezzo ka zbatuar sot dy urdhër-arreste ndaj dy shqiptarëve, të cilët në bashkëpunim me njëri-tjetrin kishin organizuar disa vjedhje me armë në qendrën e qytetit dhe planifikonin “sulme grabitjesh” në vende të tjera publike në vend.

Episodet kriminale ndodhën mes mesit të tetorit dhe fillimit të nëntorit të vitit të kaluar, kur grupi synonte 5 institucione publike, të gjitha baret që ndodheshin në qendrën historike të Arezzo, në Via Fiorentina, në zonën Tortaia, në Saione dhe në qendërtë komunës së Capolona, shkruajnë mediat italiane.

  • foto galeri

Hetimet treguan se grupi funksiononte në një kujdes të plotë. Ata fillimisht vëzhgonin me kujdes vendin që do ta grabisnin, duke përgatitur terrenin. Anëtarët e grupit hynin në bar, duke pirë një pije, ndërsa papritur ata ktheheshin në të dhunshëm.

Për t’u larguar, banditët e dyshuar përdornin makina, shumica e të cilave ishin të vjedhura. Dy shqiptarë u dërguan menjëherë në paraburgim, kurse një i tretë u dëbua nga vendi dhe nuk është më në Itali.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb