Shefi i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell ka konfirmuar se blloku evropian është i vendosur për një rund të katërt të sanksioneve kundër Rusisë, për shkak të pushtimit të Ukrainës.

Duke folur nga Shkupi më 14 mars, Borrell ka akuzuar Moskën për shënjestrim të civilëve në Ukrainë, duke thënë që më shumë se “2,400 civilë kanë vdekur vetëm në qytetin Mariupol”.

“Lufta e Putinit nuk është vetëm për Ukrainën, është për sigurinë dhe stabilitetin e kontinentit tonë evropian. Kjo na prek të gjithëve”, ka thënë Borrell, duke paralajmëruar një pako tjetër të sanksioneve që prek çelikun, thëngjillin dhe qasjen e Moskës në institucione financiare ndërkombëtare.

Ndër luftimet më të ashpra në Ukrainë, besohet se tani janë duke ndodhur në Mariupol.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: