Lajmi i fundit nga grupi korean me famë botërore BTS i ka gjetur fansat të papërgatitur. Anëtarët e grupit – RM, Jin, Suga, J-Hope, Jimin, V dhe Jungkook – njoftuan se po bëjnë një pauzë në një video të postuar në mediat sociale.

“Secili prej nesh do të marrim pak kohë për t’u argëtuar dhe për të përjetuar shumë gjëra” -tha Jungkook. “Ne premtojmë se do të kthehemi një ditë, edhe më të pjekur se sa jemi tani.” Ndërsa yjet e K-pop nuk zbuluan re se sa do të zgjasë pauza, ata shprehën dëshirën e tyre për të eksploruar projekte solo. “Gjithmonë kam menduar se BTS ishte ndryshe nga grupet e tjera, por problemi me K-pop-in dhe të gjithë sistemin është se ata nuk të japin kohë për t’u pjekur”, tha RM. “Duhet të vazhdosh të prodhosh muzikë dhe të vazhdosh të bësh diçka”.

Megjithatë, vendimi nuk ishte i lehtë. “Ne nuk mund të mos mendojmë për fansat tanë pavarësisht se çfarë lloj artisti që duam të jemi solo. Mendoj se tani kemi filluar të mendojmë se si dëshirojmë të kujtohemi. nga fansat tanë”, -shtoi Jimin. “Unë mendoj se kjo është arsyeja pse ne po kalojmë një problem të vështirë tani, ne po përpiqemi të gjejmë identitetin tonë dhe ky është një proces rraskapitës dhe i gjatë.”

BTS u formua në 2010 pasi themeluesi i ‘Big Hit Entertainment’, Bang Si-hyuk rekrutoi RM-në, ndjekur nga Jin, Suga, J-Hope, Jimin, V dhe Jungkook, me grupin që debutoi zyrtarisht në 2013. Që atëherë, artistët kanë përjetuar sukses dinamit, duke përfshirë dy nominime ‘Grammy’, gjashtë nr. 1 në tabelën e ‘Billboard Hot 100’ dhe një ‘ARMY’ fansash.

Dhe pa marrë parasysh se çfarë do të sjellë e ardhmja për muzikantët, ata gjithmonë do të kenë dashurinë e mbështetësve të tyre. “Unë nuk mendoj se kam menduar ndonjëherë të mos jem pjesë e këtij grupi,” -i tha Jimin Rolling Stone vitin e kaluar. “Nuk mund ta imagjinoj se çfarë do të bëja vetë. Do të doja të mendoja se në fund, kur të jem shumë i vjetër për të kërcyer, do të doja vetëm të ulem në skenë me anëtarët e tjerë dhe të këndoj dhe të angazhohem me fansat. Mendoj se do të ishte gjithashtu fantastike. Kështu që unë do të doja ta vazhdoja këtë për aq kohë sa të mundem.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: