Vaksina e kombinuar e Moderna-s kundër koronavirusit dhe gripit prodhoi një përgjigje imune më të lartë te të moshuarit sesa vaksinat e veçanta për ato viruse të administruara së bashku, sipas të dhënave që kompania publikoi të hënën.

Rezultatet premtuese nga provat klinike, të cilat ende nuk janë rishikuar nga kolegët dhe botuar në një revistë mjekësore, mund të ofrojnë një opsion të ri për të rritur marrjen e vogël të vaksinave të përditësuara të koronavirusit .

Zyrtarët e Moderna thonë se më e hershme që vaksina e kombinuar mund të dalë në treg është vjeshta e vitit 2025, në pritje të miratimit rregullator.

Çfarë gjetën provat?

Moderna ka ekzaminuar efektivitetin e një vaksine të re mRNA që përmban përbërës të vaksinave të saj kundër gripit dhe të gjeneratës së ardhshme të koronavirusit tek njerëzit midis 50 dhe 64 vjeç, dhe njerëzit 65 e lart. Studiuesit krahasuan rezultatet nga ajo vaksinë me bashkëadministrimin e vaksinave ekzistuese të gripit dhe vaksinës individuale të Modernës për koronavirusin.

Në të dy grupmoshat, vaksina e kombinuar shkaktoi përgjigje më të larta imune statistikisht të rëndësishme kundër tre llojeve të gripit dhe koronavirusit, tha Moderna në një njoftim për shtyp .

Prova klinike e fazës 3 përfshiu grupe prej rreth 4,000 personash në secilën grupmoshë dhe është e rastësishme dhe e verbër nga vëzhguesit, që do të thotë se studiuesit që monitoruan pjesëmarrësit nuk e dinin se cilën vaksinë kishin marrë. Njerëzit e moshuar janë në rrezik më të lartë të sëmundjeve të rënda dhe vdekjes nga viruset e frymëmarrjes.

Vaksina e kombinuar e gripit dhe Covid të Moderna-s është më efektive sesa vaksinat ekzistuese në provën e fazës së vonë.

Moderna tha gjithashtu se provat treguan një profil sigurie “të pranueshme” me efekte anësore tipike si dhimbje në vendin e injektimit, lodhje dhe dhimbje koke.

Pfizer-BioNTech dhe Novavax, prodhuesit e tjerë të licencuar të vaksinave të koronavirusit në Shtetet e Bashkuara, po zhvillojnë gjithashtu vaksina të kombinuara, por Moderna është gati në nxjerrjen e të dhënave.

Pse është e rëndësishme një vaksinë e kombinuar?

Moderna tha se vaksina e saj e kombinuar do të përmirësonte shkallët e mbulimit dhe do të reduktonte barrierat ndaj vaksinimit.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve vlerësojnë se 22.9 përqind e të rriturve kanë marrë vaksinën më të fundit të koronavirusit, krahasuar me 48.5 përqind që marrin një vaksinë vjetore kundër gripit.

“Ka një hendek kaq të madh midis asaj që CDC rekomandon që ne të bëjmë dhe asaj që ne në fakt jemi në gjendje të arrijmë çdo vit,” tha Jacqueline Miller, nënkryetare e vjetër e Moderna-s që drejton zhvillimin e vaksinave kundër sëmundjeve infektive.

Miller krahasoi një vaksinë të kombinuar kundër gripit me vaksinën pediatrike DTaP , për të cilën ajo tha se mbronte më shumë fëmijë kundër difterisë, tetanozit dhe pertusisit duke ofruar vaksina të kombinuara.

Ekspertët thonë se sigurimi i mbrojtjes kundër gripit dhe Covid me një injeksion mund të jetë një strategji e shëndoshë e shëndetit publik.

“Si mjeke dhe paciente, unë do të preferoja të merrja një vaksinë që i ka të dyja”, tha Krutika Kuppalli, një mjeke infeksioniste dhe zëdhënëse e Shoqatës së Sëmundjeve Infektive të Amerikës.

Cila është më e reja me vaksinat e koronavirusit?

Zyrtarët federalë të shëndetësisë janë të përqendruar në përditësimin dhe administrimin e vaksinave të koronavirusit si një vaksinë vjetore e lëshuar në vjeshtë, si pjesë e një strategjie më të gjerë të mbrojtjes së virusit të frymëmarrjes sezonale. Ata gjithashtu kanë rekomanduar injeksione të dyta për njerëzit e moshës 65 vjeç e lart dhe për njerëzit me imunitet të komprometuar.

Këshilltarët e Administratës së Ushqimit dhe Barnave rekomanduan javën e kaluar që prodhuesit e vaksinave të përditësojnë vaksinat e koronavirusit në vjeshtë për të synuar variantin JN.1 që ishte versioni më i zakonshëm i virusit që qarkullonte në pjesën më të madhe të vitit.

“Covid tani i është bashkuar panteonit të viruseve të frymëmarrjes që mund t’ju bëjnë të shtroheni në spital dhe të vdisni,” tha Paul Offit, drejtor i Qendrës së Edukimit të Vaksinave në Spitalin e Fëmijëve të Filadelfias.

Zyrtarët e Moderna thonë se një vaksinë e kombinuar mund të përditësohet çdo vit për të përputhur me rekomandimet federale se cilat formula duhet të përdoren si për gripin ashtu edhe për koronavirusin.

Bb1ny08y

 

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb