Shirat e mëdha dhe përmbytjet kanë detyruar mijëra njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre në Mozambik pasi Cikloni Tropikal Eloise solli erëra të forta deri në 150 kilometra në orë (kph).

Eloise goditi provincën bregdetare Sofala të Mozambikut të shtunën në mëngjes.

Të dielën, Instituti Kombëtar i Mozambikut për Menaxhimin dhe Reduktimin e Rrezikut të Katastrofave (INGD) tha se hetimet kishin treguar që Eloise kishte zhvendosur 6,859 njerëz. Rrethi Buzi i rajonit ishte goditur veçanërisht më rëndë nga erërat e forta.

“Familjet kanë nevojë urgjente për furnizime thelbësore si ushqim, ujë, batanije dhe strehim,” tha Marcia Penicela, menaxhere e projektit në ActionAid Mozambik.

Eloise shkatërroi 136.755 hektarë tokë, shkatërroi nëntë shkolla,  dëmtoi rreth 17 shkolla të tjera dhe 11 spitale.

Ai kishte shkatërruar plotësisht 1,069 shtëpi, pjesërisht 3,343 dhe përmbytur 1,500 të tjera, tha agjencia.

BalkanWeb

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb