Kompania filmike “Cineworld” ka konfirmuar se po shqyrton kërkesën për falimentim në SHBA pasi zinxhiri i kinemasë vazhdon të luftojë me borxhe të akumuluara që arrijnë në shifrën e 5 miliardë dollarëve, shkruan BBC.

Por kompania, e cila zotëron gjithashtu zinxhirin ‘’Picturehouse’’ në Britaninë e Madhe ka këmbëngulur që ‘’kinematë e saj të mbeten të hapura për biznes dhe se nuk do të ketë ndikim të rëndësishëm në vendet e punës’’.

Cineworld punëson më shumë se 28 000 njerëz në mbarë botën. Ashtu si zinxhirët e tjerë të filmave, Cineworld u godit rëndë nga pandemia.

Shumë teatro janë detyruar të mbyllen për periudha të gjata gjatë bllokadës Covid-19 ose u është dashur të funksionojnë me kapacitet të reduktuar për shkak të rregullave të distancimit social.

Aksionet e “Cineworld” kanë rënë nga frika e falimentimit, ndërsa Netflix ka humbur gati një milionë abonentë.

Zinxhirët e filmave shpresonin që filmat e suksesshëm si filmi më i fundit i Bond-it, Top Gun: Maverick dhe Thor: Love And Thunder do të apelonin për audiencën pas lehtësimit të kufizimeve të bllokimit.

Top Gun: Maverick, me protagonist Tom Cruise, fitoi 1.8 miliardë dollarë në arkat botërore, duke e bërë atë një nga 10 filmat më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Por javën e kaluar, Cineworld paralajmëroi se ende nuk kishte publikime mjaft të mëdha për të tërhequr audiencën e filmave.

Në vitin 2019 para pandemisë, arkëtimet globale të arkës arritën një rekord prej 42.5 miliardë dollarësh sipas Comscore, të mbështetur nga filma si Avengers: Endgame dhe Frozen 2.

Deri më tani, në vitin 2022, filma si Jurassic World Dominion dhe Minions: The Rise of Gru kanë arritur suksese të admirueshme.

Por arkëtimet e arkëtarëve këtë vit kanë rënë me rreth një të tretën, ose 32%, krahasuar me vitin 2019.

Minions: The Rise of Gru është një nga filmat më të mirë të vitit 2022

Zinxhirët e filmave janë përballur gjithashtu me konkurrencë të ashpër nga shërbimet e transmetimit, të cilat janë rritur në popullaritet gjatë bllokimeve.

“Cineworld” nënshkroi një marrëveshje me kompaninbë Warner Bros për të shfaqur filmat në kinema përpara se të transmetoheshin.

Kohët e fundit, Netflix ka raportuar një rënie të madhe të abonentëve, pasi rritja e kostos së jetesës çon në tkurrjen e njerëzve. Të premten, aksionet e Cineworld ranë 60% pasi Wall Street Journal raportoi se kompania po përgatitej të paraqiste falimentimin “brenda javësh”.

“Cineworld” tha se ‘’po shqyrtonte opsione të ndryshme se si të ristrukturonte kompaninë, duke përfshirë një depo të Kapitullit 11 në SHBA’’.

Kjo i lejon një kompanie të vazhdojë tregtimin ndërsa negocion me kreditorët e saj.

Kompania nuk pranoi të komentonte nëse po shqyrtonte paraqitjen e falimentimit edhe në Mbretërinë e Bashkuar ose çfarë ndikimi të mundshëm mund të kishte tek 4600 punonjësit e saj atje.

Në një deklaratë, kompania tha: “Cineworld do të presë që të mbajë operacionet e saj në rrjedhën e zakonshme deri dhe pas çdo dosjeje dhe, në fund të fundit, të vazhdojë biznesin e saj afatgjatë pa ndonjë ndikim të rëndësishëm tek punonjësit e saj.”

Cineworld ka 128 kinema në MB dhe Irlandë. Në nivel global, ai ka 9,189 ekrane në më shumë se 750 sajte. Ajo operon në 10 vende, duke përfshirë SHBA, Poloninë dhe Izraelin.

“Cineworld” aktualisht ka një vlerë tregu prej rreth 69 milionë dollarë, por ka rreth 5 miliardë dollarë borxhe të akumuluara. (Atsh)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb