Amerikanët në masë të gjerë favorizojnë rritjen e sanksioneve ekonomike kundër Rusisë dhe mbështesin gjerësisht veprimet e mëtejshme për të ndaluar pushtimin e Rusisë në Ukrainë, por shumica e kundërshtojnë veprimin e drejtpërdrejtë ushtarak të SHBA-së, sipas një sondazhi të ri të CNN.

Sipas sondazhint 83% e amerikanëve thanë se favorizonin rritjen e sanksioneve ekonomike kundër Rusisë në përgjigje të pushtimit, me vetëm 17 për qind kundër.

Sanksionet e reja dhe kufizimet ekonomike që synojnë Rusinë u njoftuan nga SHBA. Mbështetja për rritjen e sanksioneve në sondazhin e ri qëndron në mbi 67% që favorizuan të njëjtën gjë në vitin 2014 në mes të inkursionit të Rusisë në Ukrainën lindore dhe aneksimit të Krimesë.

Një shumicë më e vogël, 62%, gjithashtu donte të shihte SHBA-në të bënte më shumë për të ndaluar veprimin ushtarak rus në Ukrainë, me 38% që thonë se vendi ka bërë tashmë mjaftueshëm. Por publiku është kundër veprimit të drejtpërdrejtë ushtarak nga SHBA: vetëm 42% ishin në favor të një hapi të tillë nëse sanksionet nuk funksionojnë, me 58% kundër.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: