Britania e Madhe, si shumë vende të tjera po përballet me një rritje të infektimeve me Covid-19 kryesisht për shkak të përhapjes së variantit Omicron.  Kryeministri britanik, Boris Johnson deklaroi se pavarësisht rritjes rekord të rasteve të koronavirusit, kufizimet aktuale që janë në fuqi në Angli ishin qasja e duhur dhe do të mbaheshin, sipas ”The New York Times”.Johnson tha, “ne kemi një shans për të kapërcyer këtë valë Omicron pa e mbyllur vendin tonë edhe një herë”, në një konferencë shtypi. “Ne mund t’i mbajmë shkollat ​​dhe bizneset tona të hapura dhe mund të gjejmë një mënyrë për të jetuar me këtë virus”, theksoi ai.

Kryeministri shtoi se do të nxiste kabinetin që të vazhdonte me masat aktuale të emergjencës për koronavirusin, të quajtur “Plani B”, të cilat u prezantuan në fillim të dhjetorit, ndërsa vala Omicron u përhap. Ato përfshijnë maskat, udhëzime për të punuar nga shtëpia dhe përdorimin e pasaportave të vaksinave, por ato nuk respektojnë masat më të rrepta të bllokimit që kishin kërkuar disa ligjvënës dhe shkencëtarë të opozitës.

“Unë mendoj se bilanci i masave që kemi është i duhuri”, theksoi Johnson. ”Ka një shans të mirë për të kaluar valën pa kufizime të mëtejshme”, shtoi ai

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb