Rusia thotë se nuk do të fillojë menjëherë ndërprerjen e furnizimit me gaz për “vendet jomiqësore” sipas një dekreti të ri që kërkon që pagesa të bëhet në rubla nga 1 prilli.

“Dje mora shumë pyetje nëse kjo do të thotë që nëse nuk ka konfirmim në rubla, a do të thotë që furnizimet me gaz do të ndërpriten nga 1 Prilli? Jo, jo, dhe nuk ndjek dekretin”, tha të premten zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

Peskov tha se pagesat për dërgesat e bëra sot nuk duhet të paguhen deri në fund të prillit ose në fillim të majit.
“Por edhe një herë, e përsëris se për detajet, është më mirë të kontaktoni Gazprom”, tha Peskov.

Sipas dekretit të ri të publikuar dje, Gazprombank do të hapte llogari në emër të blerësve perëndimorë të gazit, do të konvertonte eurot ose dollarët e tyre dhe më pas do të depozitonte rubla në një llogari tjetër, e cila më pas do të përdorej për të paguar Gazprom.

Kancelari gjerman Olaf Scholz këmbënguli të enjten se Berlini do të bëjë pagesat për gazin rus vetëm në euro. “Ne i kemi shikuar kontratat për shpërndarjen e gazit dhe dërgesat e tjera. [Në kontratat thuhet] se pagesat duhet të bëhen në euro, ndonjëherë në dollarë amerikanë, por kryesisht në euro. Dhe unë e bëra të qartë në bisedën time me Presidentin rus se kjo do të mbetet ashtu siç është”, tha Scholz në Berlin gjatë një konference të përbashkët shtypi me homologun e tij austriak Karl Nehammer.

Komisioneri i Ekonomisë i BE-së, Paolo Gentiloni, i tha Richard Quest të CNN të enjten se kjo “është një përpjekje për të anashkaluar sanksionet evropiane dhe për të shantazhuar Bashkimin Evropian”.

Duke iu përgjigjur një pyetjeje, Peskov u tha gazetarëve të premten se vendimi për të shitur gazin për rubla mund të anulohet në të ardhmen, por tani për tani rubla është opsioni i preferuar i Rusisë.

“Absolutisht. Nëse paraqiten kushte të tjera. Në këtë rast nuk ka asgjë konkrete të përforcuar, por në kushtet aktuale rubla është një opsion më i preferuar dhe më i besueshëm për ne”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: