Dëmet nga përmbytjet më të mëdha në historinë moderne të Sllovenisë kanë arritur në 4,7 miliardë euro, tha kryeministri i Republikës Robert Golob.

Sipas deklaratës së kryeministrit, deri në 7 miliardë euro do të ndahen për eliminimin e pasojave të përmbytjeve në pesë vitet e ardhshme.

Më herët, autoritetet sllovene vendosën t’i drejtohen Bashkimit Evropian dhe NATO-s për ndihmë në eliminimin e pasojave të një fatkeqësie natyrore.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb