Një 57 vjeçar nga Virxhinia Perëndimore, i cili kërcënoi se do të vriste Anthony Fauci për punën e tij si këshilltar i presidentit amerikan gjatë pandemisë, është dënuar me më shumë se tre vjet burg.

Thomas Patrick Connally Jr., do të shërbejë 37 muaj në burg federal të ndjekur nga tre vjet lirim të mbikëqyrur për emailet e koduara që ai i dërgoi kreut të Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, duke përfshirë Ministrinë e Drejtësisë të njoftuar.

Connally pranoi se ai ishte përgjegjës për dërgimin e e-maileve të Fauci-t gjatë një periudhe gati shtatë mujore që përfundon në fund të korrikut 2021. Një prej e-maileve thoshte se ai do të tërhiqej zvarrë nëpër rrugë, do të rrihej për vdekje dhe do t’i vihej zjarri. Mesazhet kërcënuese i adresoheshin 81-vjeçari Fauci, së bashku me familjen e tij.

Në vetëm një natë, Connally dërgoi mbi 5 mesazhe të tilla tek epidemiologu më i lartë amerikan.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: