Mbajtja e vendit të parë në renditje duke bërë një shfaqje kundër Udineses, bën që Inter tremb edhe Evropën. Parakalimi i pestë ndaj Juventusit dëshmon për forcën e një skuadre që në 20 ndeshje të sezonit (15 ndeshje të Serisë A, 5 në grupin e Champions League) ka humbur vetëm një herë.

Vetëm për të dhënë disa shembuj, City humbi në 3 raste midis Premier League dhe Evropës, Liverpool në 2 raste midis Premier League dhe Europa League, ashtu edhe Barcelona (midis La Liga dhe Champions League) dhe Bayern (midis Bundesligës, Champions League dhe Superkupës).

Real Madrid ka humbur një herë si zikaltrit, ndërsa Bayer Leverkusen është ende i pamposhtur. Megjithatë, ka mjaft për t’i buzëqeshur këtij grupi dhe për t’u shqetësuar në pjesën tjetër të Evropës. Sepse skuadra që bëri që City të dridhej në Stamboll më 10 qershor nuk ishte një meteor, por një ekip që të martën, nëse mposht Real Sociedad në San Siro, do të zërë vendin e parë në grupin e Champions League.

Forca e këtij Interi, që u bën përshtypje jo vetëm konkurrentëve të tij të drejtpërdrejtë në Itali, por edhe atyre të mëdhenj në Evropë, është në shifra: në Champions League ata nuk kanë humbur kurrë. Në Itali pranoi 7 gola në 15 ndeshje dhe e mbajti portën e tij të pamposhtur 10 herë.

Sommer është portieri i parë që e arrin këtë sukses në epokën e tre pikëve, nga 1994-95 e në vazhdim. Edhe këtu duhet bërë krahasime me top klubet e kontinentit të vjetër për të kuptuar plotësisht se për çfarë po flasim: Bayern Munich ka pësuar 14 gola në kampionat, Bayer Leverkusen 11, PSG 12, Real Madrid 10, Liverpool 15, City 17.

Kjo është arsyeja pse shumë prej emrave të mëdhenj do të bëjnë tifo për zikaltrit të martën: ata duan që Inzaghi të përfundojë grupin në vendin e parë për të mos e gjetur veten përballë 1/16-tës.

MAKINERI GOLI – Megjithatë, zikaltrit nuk janë vetëm në fazën e mbrojtjes. Ata nuk shënojnë gol dhe pastaj përpiqen ta mbrojnë atë siç bën shpesh Juventus. Filozofia e trajnerit është e ndryshme: ai fokusohet shumë më tepër te loja, edhe kur është përpara për sa i përket pikëve.

Inzaghi ka sulmin më të mirë në Serie A me 37 gola të shënuar, përveç 8 në Champions League: në 3 ndeshjet e fundit skuadra e tij ka mundur 10 herë portierin kundërshtar. Simone ka gjithashtu një palë sulmuesish që janë të përshtatshëm: Lautaro ka 16 gola për sezonin, Thuram mbërriti disa muaj më parë, por tashmë është vendimtar me gola (6 në Serie A, 1 në Champions League), me asistime (6 të gjitha në Serie A) dhe me penallti të akorduara (4).

Jo shumë skuadra kanë një çift të tillë, jo vetëm për nga numrat, por edhe për nga kimia. Brenda dhe jashtë fushës. Ata të dy janë zemërim dhe buzëqeshje së bashku. E keni vënë re se si Lautaro e kërkonte golin në 3-0 dhe si festoi pasi mposhti Silvestrin? E keni vënë re buzëqeshjen e lumtur të fëmijës së Marcus kur ai festoi së bashku me Dimarcon, pas 2-0 ose 3-0, apo kur bëri Pavard të rrëzohej mbrapsht me një shaka menjëherë pas festimeve nën Curva Nord?

MENTALITETI — Me pak fjalë, për mentalitetin, për kompaktësinë, për lojën dhe për besimin në aftësitë e veta, ky Inter është, për momentin, skuadra më evropiane në Serinë A. Ai që më shumë se çdo tjetër dëshiron të arrijë sukses përmes manovrimit dhe mundësitë e krijuara.

Gjithashtu, falë finales së Champions League të humbur ndaj Cityt? E mundshme… Në fakt, megjithatë, historia është e mbushur me skuadra që, pasi kanë humbur një finale, gjejnë shpejt forcën për t’u rikthyer për t’u hakmarrë dhe për të ngritur trofeun. Milan, Chelsea, Liverpool dhe City. Tani edhe Inter dëshiron ta provojë. Evropa ka filluar t’i frikësohet…

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb