Nënshkrimi me Ronaldon nga Al-Nassr ka një qëllim të saktë: të punojë për të rikthyer Kupën e Botës 2030 në Lindjen e Mesme (megjithëse në bashkëpunim me Egjiptin dhe Greqinë). Në strategjinë e forcimit të kandidaturës, figura e pesë herë Topit të Artë bëhet qendrore.

Kjo është arsyeja pse paga… më mirë të themi, lumi i milionave që do ta bëjë futbollistin ekstra të pasur, përfshin gjithashtu variablin e të ardhurave të lidhura me partneritetet tregtare, të drejtat e imazhit dhe atë rol të ambasadorit që është pozicioni kyç për çdo sipërmarrje.

Fotot e para e konfirmojnë konceptin: fanella e Al-Nassr shfaqet gjithmonë nga mbrapa, logoja e klubit bëhet një detaj; pjesa e pasme është e ekspozuar në mënyrë që mesazhi i kombinimit të markave të jetë i qartë dhe i fuqishëm. Ronaldo 7 është një pikënisje, një trampolinë, “një imazh për librat e historisë”, ishte komenti i klubit saudit.

Ka një fakt që tashmë na jep një ide të mirë se çfarë do të thotë të kesh një markë globale, një makinë për të fituar para, një sportist që sfidon ligjet e kohës dhe në radhët e një prej klubeve më të forta në vend.

Ruan një fizik të paprekur si të ishte dhjetë vjet më i ri: të premten në mbrëmje u bë njoftimi zyrtar i nënshkrimit të kontratës portugeze, pas disa ditësh faqja e Al-Nassr në Instagram u gjend e shkrepur në hapësirën sociale duke kaluar nga 800 mijë dhe 5 milionë e gjysmë ndjekës.

Në Tëitter, numri ka arritur (por është i destinuar të rritet) në 3.6 milionë. Rritje të ndjeshme ka shënuar edhe komuniteti i Facebook-ut, duke tejkaluar një milion kontakte. Me një fjalë: bum! Është efekti Ronaldo, i cili nuk ka dalë ende në fushë dhe pritet në Riad – sipas informacioneve të rrjedhura nga mediat – të enjten e ardhshme.

Ai do të marrë një mirëseardhje si një yll ndërkombëtar: ai fitoi pothuajse gjithçka në karrierën e tij (ai shpresonte për Kupën e Botës në Katar, por… sido që të jetë, shkoi ashtu siç shkoi) dhe ushqeu biznesin e tij, tani, në moshën 37-vjeçare, ai madje mund të përballojë të bëjë një zgjedhje që është qartësisht ‘ekonomik’: për Ronaldo-n e Arabisë, bota nuk mjafton.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb