Eksportet e përgjithshme të Indisë, përfshirë mallrat dhe shërbimet, vlerësohen të jenë 56.51 miliardë dollarë amerikanë në tetor 2021, 35.16 për qind më shumë se të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, thuhet në një deklaratë zyrtare të lëshuar të hënën.

Të dhënat e publikuara nga Ministria e Tregtisë dhe Industrisë treguan gjithashtu se eksportet shënuan një rritje prej 29.13 për qind gjatë tetorit 2019.

Importet e përgjithshme në tetor vlerësohen të jenë 68.09 miliardë dollarë amerikanë, 57.32 për qind më shumë krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar dhe një rritje prej 40.82 për qind krahasuar me tetorin 2019.

Eksportet e përgjithshme të Indisë, përfshirë mallrat dhe shërbimet, vlerësohen të jenë 369.39 miliardë dollarë amerikanë në prill-tetor 2021, duke shfaqur një rritje prej 39.83 për qind në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar dhe 19.97 për qind më shumë se prill-tetor 2019, thuhet në deklaratë.

Importet e përgjithshme në prill-tetor 2021 vlerësohen të jenë 409.30 miliardë dollarë amerikanë, 63.64 për qind një rritje krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar dhe një rritje prej 13.57 për qind krahasuar me prill-tetor 2019.

Duke komentuar mbi të dhënat e tregtisë, presidenti i Federatës së Organizatave të Eksportit Indian (FIEO) A. Sakthivel tha se performanca mujore e eksporteve nënkupton rëndësinë e hapjes dhe rimëkëmbjes së mëtejshme të ekonomive anembanë globit, së bashku me pozicionin e gjallë të rezervimit të porosive nëpër sektorë.

“Kjo jo vetëm ka shtuar ndjenjën pozitive për eksportet, por gjithashtu ka entuziazmuar më tej eksportuesit që të performojnë me shumë më tepër energji dhe zell duke arritur kështu objektivin e eksporteve të mallrave prej 400 miliardë dollarësh në fiskalin aktual,” tha shefi i FIEO.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb