2023-shi u konfirmua si viti më i nxehtë në histori, i nxitur si nga ndryshimet klimatike rrjedhojë e aktivitetit njerëzor, ashtu edhe nga evente natyrore si fenomeni i motit El Niño.

A mund të jetë 2024 edhe më i nxehtë se 2023?

“Duke e bazuar atë në El Niño në fillim të vitit, dhe më pas duke parë se si po funksionojnë gjërat këtë vit, sugjeron që viti 2024 do të jetë pothuajse i njëjtë me vitin 2023”, tha Gavin Schmidt, drejtor i Institutit Goddard të NASA-s.

Por ka shumë gjëra të tjera për t’u marrë parasysh, tha ai.

Për shembull, sipas Administratës Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike të SHBA (NOAA), El Niño po i vjen fundi dhe kushtet e oqeanit kanë filluar të kalojnë në një fazë neutrale, me një shans 60 për qind që ato të kalojnë në një fazë ftohjeje , i quajtur La Niña.

La Niña tenton të ketë efektin e kundërt në temperaturat globale nga El Niño, por kjo nuk do të thotë që planeti do të kalojë papritur në një periudhë temperaturash më të ftohta se normalja.

Emetimet kontribuan në një 2023 më të nxehtë

El Niño dhe La Niña janë pjesë e një modeli të përsëritur klimatik të quajtur El Niño-Southern Oscillation, ose ENSO, që ndodh afërsisht çdo shtatë deri në 10 vjet.

Ky model është një zbulim relativisht i ri, që daton vetëm rreth 60 vjet, kështu që shkencëtarët nuk kanë shumë të dhëna historike. Por ata e dinë se jo të gjitha ngjarjet e ENSO janë të barabarta. El Niños mund të jetë i butë, i fortë ose, siç e pamë në 2015-2016, jashtëzakonisht i fortë, i referuar si një “super” El Niño.

Edhe pse viti 2023 nuk ishte një vit “super” El Niño, përfundoi të ishte më i nxehtë se 2016, dhe kjo është pjesërisht sepse në tetë vitet midis dy El Niños, temperaturat globale kanë vazhduar të rriten si rezultat i gazrave serrë që vazhdojnë të të pompohet në atmosferë.

Gjithashtu, atmosfera po luan me gazrat serë të lëshuar tashmë nga dekada më parë.

“Është pothuajse si të bësh një fillim në një garë,” tha Karin Gleason, një shkencëtare klimatike me NOAA. “2023 kishte një fillim në vitin 2015, sepse ishte tashmë në një lagje tjetër më të ngrohtë”.

Faktorë të tjerë që mund të kenë kontribuar në temperaturat më të nxehta të vitit 2023 ishin  temperaturat jonormale të nxehta të oqeanit  dhe një  reduktim i aerosoleve që normalisht do të reflektonin rrezatimin e diellit përsëri në hapësirë.

Ajo që ishte e çuditshme për vitin 2023, thonë shkencëtarët e klimës, ishte se temperaturat zbritën nga shkalla duke filluar nga qershori dhe thjesht vazhduan. Marsi i kaluar ishte muaji i dhjetë radhazi që kishte temperatura rekord, edhe nëse ishte vetëm me margjinat më të vogla.

“Temperaturat e prillit janë ende mbi pjesën tjetër të rekordit,” tha Gleason. “Ky është njëfarë supozimi ynë i parë se si mund të përfundojë muaji… Në mars, temperatura globale ishte 100 gradë Celsius mbi vitin 2016. Pra, ne ishim disi, ndoshta ky është muaji i fundit për një rekord global”.

Edhe nëse La Niña luan në mënyrën e saj tipike, temperaturat globale janë aq të larta sa mund të mos ketë aq shumë efekt këtë vit. Mbani në mend se temperatura më e nxehtë në Kanada ka ndodhur gjatë një La Niña – në vitin 2021.

“Edhe me një ftohje siç mund të parashikojmë me kalimin në një fazë neutrale, dhe më pas ndoshta duke hyrë në La Niña drejt gjysmës së dytë të vitit, mund të jetë lehtësisht më i ngrohtë se 2016 në gjysmën e parë të vitit dhe se 2023 në pjesën e dytë”, tha Gleason.

Alvaro Silva, një shkencëtar klimatik në Organizatën Botërore Meteorologjike thotë se megjithëse ka një ndryshueshmëri natyrore që rezulton në disa vite më të freskëta se ato të mëparshme, tendenca afatgjatë vazhdon të jetë një ngrohje.

“Ne kemi një sfond ngjitjeje që nuk mund ta harrojmë,” tha ai. “Ne shohim se çdo dekadë është më e ngrohtë se ajo e mëparshme.”

Viti 2023 mund të ketë qenë i pafavorshëm

Për momentin, temperaturat e vitit 2024 po kërkojnë të jenë më në përputhje me atë prirje rritëse që klimatologët janë mësuar të shohin.

“Ata janë në fakt ato që ne presim, pas një El Niño që arriti kulmin në dhjetor,” tha Schmidt. “Gjithçka tani po duket shumë më tepër si modeli i vjetër në të cilin ne po mbështeteshim. Intuita ime është se viti 2023 po duket gjithnjë e më shumë si një goditje”.

Javën e kaluar, Berkeley Earth, një organizatë jofitimprurëse dhe e pavarur e analizave klimatike, publikoi përditësimin e saj të marsit 2024 dhe parashikoi se viti 2024 kishte 59 për qind shanse për të qenë viti më i ngrohtë në rekord dhe 41 për qind mundësi që të vinte në vendin e dytë. vend.

“Deri më tani, ne kemi parë tashmë rekorde të temperaturës në rajone të ndryshme në Amerikën e Jugut në Afrikë dhe Azi,” tha Silva. “Pra, kjo tashmë po ndodh në rajone të ndryshme dhe ka të ngjarë të vazhdojë.”

Dhe me sezonin e zjarreve në Kanada që po përballet me një fillim të hershëm , Kanadaja gjithashtu mund të jetë në një verë tjetër sfiduese.

 

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: