Policia e Elbasanit vendosur sekuestro preventive mbi rreth 700 mijë euro pasuri të një të riu i që dyshohen si të përfituara nga aktiviteti kriminal. Burime për “BalkanWeb” bëjnë me dije se ai është Kreshnik Musabelliu, 33 vjeç, i cili është nipi i Nik Vojoçek ose i njohur ndryshe si Besnik (Niku) Braka i dënuar për trafik droge dhe korrupsion aktiv nga Gjykata e Krimeve të Rënda dhe ajo e Durrësit (foto).

Besnik (NIKU) Braka, 54 vjeç është i dënuar nga Krimet e Rënda me vendimin e datës 12 janar 2009 me 14 vjet burg për kryerjen e veprave penale të “Trafikim armësh dhe municionesh”, “Prodhim e shitje narkotikësh”, “Prodhimit dhe mbajtje pa leje e armëve luftarake”, si dhe “Falsifikimit të dokumenteve”.

Ndërsa në vitin 2013 54-vjeçari është dënuar me 2 vjet burgim për akuzën e korrupsionit aktiv. Braka është pronar i një lokali të njohur përballë Parkut Rinia në Elbasan i frekuentuar shpesh vite te shkuara nga politikanë të njohur të Elbasanit. Ata e braktisën pasi këtij lokali iu vu tritol pak më herët se Braka të prangosej.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb