Kanë kaluar 10 vjet që kur Conchita Wurst bëri histori në skenën e Eurovizionit duke fituar në vitin 2014 me “Rise Like A Phoenix” duke përfaqësuar Austrinë.

Performanca e saj ikonë e look-ut la një gjurmë të pashlyeshme në afatin kohor të konkursit dhe duket se mesazhi i saj për tolerancë, barazi dhe përfshirje është bërë më i fortë që atëherë.

Duke u kthyer pas në kohë, Thomas Neuwirth, personi i vërtetë pas personazhit tërheqës të Conchita Wurst, foli me prezantuesin zyrtar të Podcast-it të Konkursit të Këngës në Eurovizion, Steve Holden në një regjistrim të veçantë të drejtpërdrejtë në Londër 2024.

“Këtë fantazi e kam pasur gjithë jetën si një fëmijë queer”, tha këngëtarja 35-vjeçare. “Çdo furçë flokësh ishte një mikrofon… Çdo grup njerëzish ishte një audiencë, pavarësisht nëse ata donin apo jo. Dhe gjithmonë kam pasur këtë fantazi për të qenë në një film me lëvizje të ngadaltë dhe për të gjetur dritën time dhe më pas krejt papritur ajo u bë e vërtetë,” shtoi ai.

Ndërsa Conchita iu afrua korit të fundit të “Rise Like A Phoenix” në arenën e Kopenhagës, turma u egërsua. Ishte aq e zhurmshme, sa ajo mund ta dëgjonte pavarësisht kufjeve që mbante.

“Deri më sot, nuk mund të shikoj asgjë. Unë qaj menjëherë, sepse kjo do të thoshte shumë për mua si artiste, si një fëmijë queer”, tha Conchita.

Rëndësia e momentit dhe pjesës përforcohet kur njerëzit e tjerë shpesh i thonë se sa shumë janë prekur prej tij.

Që kur fitoi konkursin një dekadë më parë, Conchita e ka çuar këngën e saj fituese në të gjithë botën – në skena në festivale, Shtëpinë e Operës së Sidneit dhe Ceremoninë e Hapjes së Eurovizionit 2023 në Liverpool, ku kërcimtarët e ajrit të veshur si palma fluturuan mbi qytet teksa u ngrit zëri i Konçitës.

Fitorja e çoi në rrugë që nuk mund t’i kishte ëndërruar kurrë: ajo u bë modele në pistë, publikoi një album, drejtoi një shfaqje televizive dhe shkroi një libër. Madje ai doli në Parlamentin Evropian dhe Kombet e Bashkuara, duke mbajtur fjalime për tolerancën dhe respektin dhe duke i dhënë zë të pazërit.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Në vitin 2019, Conchita ishte gjyqtare në konkursin e realitetit zvarritës, ‘Queen of Drags’, së bashku me Heidi Klum dhe Bill Cowledge. Kur filmi i Netflix, “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga” u publikua në vitin 2020, Conchita në një rol kameo performoi sërish skenën e famshme. Një dekadë pas fitores së saj në Eurovizion, ajo po feston duke publikuar një këngë të re, ‘Any Day From Now On’.

“ Gjithmonë kam dashur të jem një yll dhe ta jetoj jetën time në një mënyrë krijuese dhe më pas erdhi kjo fitore dhe ju filloni ta besoni atë, filloni të besoni në veten tuaj dhe më pas merrni një vend në krye,” tha Conchita.

Por shkëlqimi i famës dhe suksesit fshehu edhe anët e saj të errëta. Në vitin 2018, Conchita zbuloi se ishte HIV pozitive, megjithatë virusi ishte i pazbulueshëm (dhe për këtë arsye jo infektiv) për disa vite. Ajo përmes një postimi në Instagram ka shkruar se është detyruar të bëjë këtë rrëfim shumë personal për shkak të kërcënimeve të vazhdueshme të ish-partnerit për të treguar publikisht gjendjen e saj shëndetësore.

Conchita ka qenë një fener shprese për përparimin social për njerëzit queer në mbarë botën që kur u shfaq për herë të parë. Gjurmët e saj i ndoqën shumë artistë, të cilët donin të vazhdonin të përhapnin mesazhin e pranimit të diversitetit, të cilin Eurovizioni dhe audienca e tij gjithmonë e dëgjonin dhe e përqafuan. Këtë vit, një nga ata artistë është Nemo, këngëtari jobinar zviceran që e gjen veten në krye të parashikimeve.

Sot, Konchita vazhdon të shkruajë muzikën e saj, drejton emisionin e saj televiziv “Music Impossible: Mein Song, Dein Sound!” në transmetuesin kombëtar gjerman ZDF dhe fokusohet në platformën e vet të transmetimit të videove sipas kërkesës WURSTTV.com. Ajo gjithashtu do të bëjë një paraqitje shumë të veçantë në ‘London Eurovision Party’ eventi më i madh vjetor për konkursin muzikor në Mbretërinë e Bashkuar.

Dalja e saj e fundit publike ishte pak ditë më parë kur Marina Satti i tregoi se si të tundte shallin. Këngëtarja greke është kapur duke i treguar Konçitës, e cila po ashtu për Eurovizionin e këtij viti ndodhet në Suedi, se si të tund shallin, në një lëvizje që ekziston në rutinën e kërcimit të misionit grek me “Zari”. Të dy kanë qëndruar pranë njëri-tjetrit dhe në videon e publikuar shihen duke u argëtuar dhe duke buzëqeshur.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb