Facebook njoftoi dje se do të punësojë 10 000 persona në Evropë për të zhvilluar të ashtuquajturin “metaverse”, konsideruar ndryshe si e ardhmja e internetit, sipas BBC.

Çfarë është saktësisht metaverse?

Për një të huaj, mund të duket si një version i manipuluar i Realitetit Virtual (VR), por disa njerëz mendojnë se metaverse mund të jetë e ardhmja e internetit.

Në fakt, besohet se metaverse do të jetë për realitetin virtual ajo që përfaqëson aktualisht smartfoni për celularët e parë të çuditshëm të viteve ’80.

Në vend që të jeni në një kompjuter, në metaverse mund të përdorni një kufje për të hyrë në një botë virtuale që lidh të gjitha llojet e mjediseve digjitale.

Ndryshe nga realiteti virtual aktual, i cili përdoret kryesisht për lojëra, kjo botë virtuale mund të përdoret për pothuajse çdo gjë, për punë, lojë, koncerte, udhëtime në kinema, ose thjesht edhe për të dalë jashtë shtëpisë.

Shumica e njerëzve imagjinojnë se do të kishit një avatar 3D, një përfaqësim i vetes suaj, ndërsa e përdorni atë. Por, meqenëse është ende vetëm një ide, nuk ka një përkufizim të vetëm për metaversen.

Sidoqoftë, ekziston një entuziazëm i jashtëzakonshëm për metaverse midis investitorëve të pasur dhe kompanive të mëdha të teknologjisë dhe askush nuk dëshiron të lihet pas nëse rezulton të jetë e ardhmja e internetit.

Pse është përfshirë kompania Facebook?

Facebook e ka bërë ndërtimin e metaverse një nga përparësitë e tij kryesore. Ai ka investuar shumë në realitetin virtual përmes kufjeve Oculus duke i bërë ato më të lira se rivalët, ndoshta edhe me humbje, sipas disa analistëve.

Gjithashtu po ndërton aplikacione VR për shoqërinë dhe vendin e punës, përfshirë ato që ndërveprojnë me botën reale.

Kush tjetër është i interesuar për metaverse?

Sweeney, kreu i Epic Games (i cili prodhon Fortnite), ka folur gjatë për aspiratat e tij për metaverse.

Lojërat online me shumë lojtarë kanë ndarë botët interaktive për dekada të tëra. Ata nuk janë metaverse, por kanë disa ide të përbashkëta.

Lojëra të tjera po i afrohen gjithashtu një ideje të metaverse.

Roblox, për shembull, është një platformë për mijëra lojëra individuale të lidhura me ekosistemin më të madh.

Ndërkohë, Unity, një platformë zhvillimi 3D, po investon në “binjakët digjitalë”, kopje digjitale të botës reale, ndërsa kompania grafike Nvidia po ndërton Omniverse, të cilën e përshkruan si një platformë për lidhjen e botëve virtuale 3D.

Pra, gjithçka ka të bëjë me lojërat?

Jo! Ndërsa ka kaq shumë ide se çfarë mund të jetë metaverse, shumica e pikëpamjeve e shohin ndërveprimin shoqëror njerëzor si thelbin e veprimit.

Facebook, për shembull, ka nisur një aplikacion takimesh VR të quajtur Workplace dhe një hapësirë ​​shoqërore të quajtur Horizons, që të dy përdorin sistemet e tyre virtuale të avatarit.

A ekziston akoma teknologjia?

VR ka bërë një rrugë të gjatë vitet e fundit, me kufje të nivelit të lartë që mund të nxisin syrin e njeriut të shohë në 3D ndërsa lojtari lëviz nëpër një botë virtuale.

Shpërthimi i interesit për NFT -të, i cili mund të sigurojë një mënyrë për të gjetur me besueshmëri pronësinë e aseteve digjitale, mund të tregojë se si do të funksiononte një ekonomi virtuale.

Dhe botët digjitale më të përparuara do të kenë nevojë për lidhje më të mirë, më të qëndrueshme dhe më të lëvizshme, diçka që mund të zgjidhet me fillimin e 5G.

Tani për tani, megjithatë, gjithçka është në fazat e hershme.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb