Është zbuluar se cili mund të jetë zvarraniku më i madh detar i njohur deri më tani.

”Ai është një lloj i ri iktiosauri, që daton 202 milionë vjet më parë, i cili sipas vlerësimeve të paleontologëve mund të arrijë 25 metra gjatësi, dyfishi i gjatësisë së një autobusi”, shkruan il messaggero.it.

Fragmente të nofullës së saj gjigante, mbi dy metra të gjatë, u gjetën nga një fosile adoleshente që gjuante me babanë e saj në një plazh në Somerset.

Studimi është publikuar në revistën ”Plos One” nga një ekip ndërkombëtar ekspertësh, i udhëhequr nga Universiteti i Mançesterit, në të cilin mori pjesë edhe paleontologu italian Marcello Perillo në Universitetin e Bonit.

Paleontologët e udhëhequr nga Dean Lomax besojnë se të dyja gjetjet i përkasin një specie të re ichthyosaur që jetonte në fund të Triasikut, i cili quhej ”ichthyotitan severnensis”.

Iktiosaurët ishin zvarranikë të mëdhenj detarë të ngjashëm në pamje me delfinët modernë.

I pari u shfaq rreth 250 milion vjet më parë, në fillim të Triasikut.

Brenda disa milionë viteve, disa specie kanë evoluar për të arritur të paktën 15 metra gjatësi.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb