Forcat irakiane të sigurisë vranë të paktën katër njerëz të shtunën ndërsa ata i shtynë protestuesit të kthehen në kampin e tyre kryesor në Bagdad qendror duke përdorur municion të drejtpërdrejtë, gaz lotsjellës dhe bomba, thanë policia dhe mjekët, shkruan France24.

Të plagosurit nga përplasjet shënuan më shumë njerëz dhe vendosën forcat e sigurisë përsëri në kontroll që të gjithë, përveç një ure të madhe që lidh rrethet lindore dhe të biznesit të kryeqytetit Irakut me selitë qeveritare përtej lumit Tigris.

Qeveria premtoi reforma që synojnë t’i japin fund krizës. Kryeministri Adel Abdul Mahdi tha të shtunën se partitë politike kishin “bërë gabime” në drejtimin e vendit, njohën legjitimitetin e protestës për të sjellë ndryshime politike dhe premtuan reformën zgjedhore.

Protestat masive filluan në Sheshin Tahrir në Bagdad në 1 tetor pasi demonstruesit kërkuan punë dhe shërbime dhe u rritën në kryeqytet dhe qytetet jugore me thirrje për një rregullim të sistemit politik sektar.//BotaSot

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb