SHBA

Një i ri i identifikuar si Kyle Rittenhouse u arrestua dhe akuzohet për vrasje, këtë të mërkurë në SHBA.

Rittenhouese ka vrarë dy persona me armë zjarri gjatë një proteste dhe ka plagosur një të tretë. Zyrtarët policorë kanë thënë se 17-vjecari qëlloi për vdekje dy vetë në Kenosha të Uiscon, raporton Reuters.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Qyteti i liqeneve u trondit nga trazirat civile që nga e diela, kur policia qëlloi Jacob Blake, 29 vjeç, në pjesën e prapme në distancë të largët. Ky incident, i incizuar me video, bëri që pranë në SHBA të nisin demonstrata ndaj racizmit.

Protestuesit kanë thënë se policia ka shtuar masat e saj represive.

Dhuna bëri që disa zyrtarë të zgjedhur të bëjnë thirrje për forcimin e trupave të Gardës Kombëtare ose vendosjen e oficerëve federale të zbatimit të ligjit.

Rittenhouse, 17 vjeç, u arrestua me urdhër në Illinois dhe u akuzua për vrasje me dashje të shkallës së parë në Kenosha, tha një zyrtar vendor i gjykatës.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb