Gati 70 fëmijë me prindërit ose kujdestarët e tyre u evakuuan nga dy komunitete në rrethin Kupiansk të rajonit Kharkiv.

Lajmi u bë i ditur nga Oleh Syniehubov, kreu i Administratës Ushtarake Rajonale të Kharkiv.

“Ne kemi evakuuar tashmë rreth 70 nga 161 fëmijë të cilët kemi planifikuar t’i evakuonim nga dy komunitete – Velykyi Burluk dhe Vilkhuvatka. Evakuimi po vazhdon nga komunitetet Kindrashivka dhe Kurylivka, ku ka rreth 1000 fëmijë. Evakuimi nuk është ende i detyruar. por e detyrueshme.Ne po punojmë në këtë drejtim”, tha Syniehubov.

Siç është raportuar, më 7 mars, Këshilli Rajonal i Mbrojtjes i Kharkivit vendosi të evakuojë me forcë familjet me fëmijë nga 18 vendbanime të komuniteteve Velykyi Burluk dhe Vilkhuvatka të rrethit Kupiansk. Evakuimi i detyrueshëm u prezantua në 57 vendbanime të komuniteteve Kindrashivka dhe Kurylivka.

Armiqësitë vazhdojnë në rrethin Kupiansk. Komunitetet pranë vijës së frontit dhe kufirit rus janë vazhdimisht nën granatimet ruse.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb