Në vitin 2023, kulinaria ka dëshmuar një rritje të jashtëzakonshme të interesit në kuzhinat e ndryshme ndërkombëtare. Ky vit ka sjellë një valë të re të eksplorimit të shijeve dhe kombinimeve të guximshme, duke e bërë këtë periudhë të veçantë për gatim dhe shijim.

Sipas trendeve të restoranteve, shitjeve, por edhe rrjete sociale ne do t’ju prezantojmë gatimet më të njohura në botë. Ky artikull do të përqendrohet tek recetat më të gatuara në botë gjatë, duke ofruar jo vetëm një listë, por edhe një kalim në historinë dhe faktet interesante që i bëjnë këto gatime aq të veçanta.

  1. Pizza Napoletane: Në Itali, pizza është jo vetëm një ushqim, por një pjesë e trashëgimisë kulturore. Pizza Napoletane, e njohur për brumin e saj të hollë dhe koren e trashë, vazhdon të jetë një nga recetat më të dashura në botë. Ajo është e thjeshtë në përbërësit e saj – miell, ujë, kripë, maja, domate dhe mozzarella – por e pasur në shije.
  2. Curry Indian: Një tjetër recetë që ka pushtuar zemrat dhe stomakët e njerëzve anembanë botës është curry Indian. Përdorimi i një game të gjerë të erëzave si xhenxhefil, kurkuma, koriander dhe kumin, bën që çdo gatim të jetë një përvojë unike. Historikisht, curry ka qenë një pjesë e pandarë e kuzhinës Indiane.
  3. Sushi Japonez: Sushi, një simbol i kuzhinës Japoneze, ka arritur famë ndërkombëtare. Me origjinën e saj në konservimin e peshkut me oriz fermentuar, sushi sot është një art në vetvete. Përgatitja e sushi-t kërkon aftësi dhe përkushtim, me lloje të ndryshme si nigiri, maki dhe sashimi.
  4. Taco Meksikan: Taco, me origjinën e saj në Meksikë, është tashmë një ndër ushqimet më popullore në botë. Përbëhet nga një petë tortilje e mbushur me mish, perime, djathë dhe salse. Taco është simbol i kulturës Meksikane dhe një dëshmi e qartë e ndikimit të saj kulinar në botë.

Këto receta, dhe shumë të tjera që janë bërë popullore në 2023, janë më shumë se thjesht ushqime; ato janë dritare në kulturat dhe historitë e popujve që i kanë krijuar. Ato tregojnë një histori të pasur dhe të larmishme, duke reflektuar traditat, inovacionet dhe pasionin për gatim që karakterizojnë secilën kulturë./Agroweb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: