Një tubacion kyç rus i gazit natyror do të mbyllet për tre ditë mirëmbajtjeje në fund të këtij muaji, njoftoi të premten kompania shtetërore energjetike Gazprom, duke rritur presionin ekonomik mbi Gjermaninë dhe vendet e tjera evropiane që varen nga karburanti për energji.

Mbyllja e fundit do të vijë një muaj pasi Gazprom rivendosi furnizimin me gaz natyror përmes tubacionit në vetëm një të pestën e kapacitetit të tij pas një mbylljeje të mëparshme për mirëmbajtje.

Rusia ka fajësuar reduktimet përmes gazsjellësit për probleme teknike, por Gjermania i ka quajtur mbylljet një lëvizje politike të Kremlinit për të mbjellë pasiguri dhe për të rritur çmimet mes konfliktit në Ukrainë .

Çmimet e gazit natyror u rritën të premten pas njoftimit dhe tani janë më shumë se dy herë më të larta se një vit më parë.

Në një deklaratë të postuar në internet, Gazprom tha se mbyllja e planifikuar nga 31 gushti deri më 2 shtator është për “mirëmbajtje rutinë” në një stacion kyç kompresor përgjatë gazsjellësit Nord Stream 1, i cili lidh Rusinë perëndimore dhe Gjermaninë.

Çmimet e gazit natyror janë rritur pasi Rusia ka ulur ose ndërprerë flukset e gazit natyror në shumë vende të Bashkimit Evropian, duke nxitur inflacionin dhe duke rritur rrezikun që Evropa mund të zhytet në recesion.

Ministria e Ekonomisë e Gjermanisë tha në një email për Associated Press se kishte marrë parasysh ndërprerjen e planifikuar të Gazprom për Nord Stream 1.

“Ne po monitorojmë situatën në bashkëpunim të ngushtë me Agjencinë Federale të Rrjetit” që rregullon tregjet e gazit, tha ministria. “Flukset e gazit përmes Nord Stream 1 janë aktualisht të pandryshuara në 20%.

Mbyllja e mirëmbajtjes e njoftuar rishtazi ngre frikë shtesë se Rusia mund të ndërpresë plotësisht gazin në përpjekje për të fituar ndikim politik mbi Evropën ndërsa përpiqet të rrisë nivelet e saj të ruajtjes për dimër.

Gjermania njoftoi kohët e fundit se objektet e saj të magazinimit të gazit kishin arritur kapacitetin 75%, dy javë përpara datës së synuar të 1 shtatorit. Gjermanët janë nxitur të shkurtojnë përdorimin e gazit tani, në mënyrë që vendi të ketë mjaftueshëm për dimrin e ardhshëm.

Gazprom tha se sapo të përfundojë puna, rrjedha e gazit përmes Nord Stream 1 do të rifillojë në nivelin e mëparshëm prej 33 milionë metra kub, ose vetëm 20% të kapacitetit të tubacionit.

Mirëmbajtja rutinë do të kryhet së bashku me specialistët e Siemens, tha Gazprom, duke iu referuar partnerit të saj gjerman, Siemens Energy.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb